Perakende nasıl dönüşecek?

TÜSİAD ve Corpera Consulting'in hazırladığı Perakendenin Geleceği Araştırması Raporu paylaşıldı.

02.07.2021 - 15:55 | MediaCat

Perakende nasıl dönüşecek?

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Corpera Consulting, organize perakende sektörü, AVM yatırımcıları ve sektör derneklerinden üst düzey yöneticilerle yaptıkları birebir görüşmeler doğrultusunda hazırladıkları “Perakendenin Geleceği Araştırması Raporu”nu bugün online olarak gerçekleşen tanıtım toplantısında paylaştı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaçır’ın açılış konuşmalarının ardından raporun bulguları, Corpera Consulting Yönetici Ortağı Dr. Ceyhun Emre Doğru tarafından aktarıldı.

Pandemiyle beraber perakende sektöründe tetiklenen dönüşümü değerlendirmek, bununla beraber sektörün önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir büyümesini ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sunmasını sağlamak için ihtiyaç duyulan politika önerilerini sunmak amacıyla hazırlanan rapordan bazı notlar şöyleydi:

Görüşler

 • Tüketiciler daha talepkâr hale gelmiş durumda. Her an, her şeye, her kanaldan erişim sağlamak istiyorlar. Çoklu kanal, müşteri merkezli yaklaşım ve müşteri deneyimi önemsenmesi gereken başlıca konular. Her gün en iyi hizmeti sağlamanın birincil anahtarı ise hız.
 • AVM’lerin verimliliği açısından, bundan sonraki dönemde perakende sektöründe oynayabilecekleri rolde işlevsel farklılıklar gerçekleşecek.
 • Lojistik ve kargo taşımacılığı tedarik zincirinin kritik halkaları olarak görülüyor. Perakende sektöründe faaliyet gösteren şirketler lojistik operasyonlarını kendi bünyelerinde gerçekleştirme eğiliminde.
 • İşgücü, finansman ve verimlilik rekabet ve büyümenin temel dinamikleri. Dijitalleşmeyle beraber perakende sektörünün nitelikli işgücüne ihtiyacının artacağı düşünülüyor. Bu da yeni istihdam olanakları yaratarak genç işsizliğini azaltmaya yardımcı olabilir. Finansmana erişimin kolaylaşması ve ucuzlaması önümüzdeki dönemde yatırımları artırmaya gebe. Şirketlerin bu dönemde artan tüketici taleplerini karşılamak için operasyonlarında dijital dönüşüme ayak uydurmaları oldukça önemli.

Geleceğe dair öngörüler

 • Mağazacılık bitmeyecek. Mağazacılık ve e-ticaret birbirini destekleyerek tüketicilere dijital ve bütüncül bir deneyim sunacak.
 • Teknolojik dönüşüm, e-ticaret / çoklu kanal, lojistik ve tedarik altyapıları, tüketici merkezli deneyimsel alışveriş, sürdürülebilirlik, markalaşma ve işbirliği ve yasal düzenlemeler önümüzdeki dönemde perakende sektörünü yakından etkileyecek konu başlıkları arasında yer alacak.

Beklentiler ve politika önerileri

 • Perakende sektöründe nitelikli insan kaynağının artırılması ve Avrupa ve ABD’deki gibi verimlilik ve güvenceli esneklik odaklı yeni nesil bir perakendecilik anlayışının benimsenmesi gerekiyor. Çalışanların kazanılmış haklarını koruyacak ve sosyal diyalog çerçevesinde varılacak bir mutabakat zemininde uygulanacak saatlik çalışma yöntemi genç istihdamını artırabilir.
 • Kargo sektöründe hızlı ve organize teslimatın önünü açacak yasal düzenlemelerin güçlendirilmesi, sektördeki girişimcilerin desteklenerek e-ticaretin gelişmesiyle artan teslimat yöntemlerinin ve süreçlerinin geliştirilmesi gerekiyor.
 • Sektör paydaşları, sektörün hızlı ve dinamik yapısına uygun olarak gerektiğinde yasal düzenlemeleri beklemeksizin ortak davranış kodları belirleyebilir ve ilgili oyuncuların bu davranışlara uygun davranıp davranmadığının kontrolünü sağlayacak mekanizmalar kurabilir.
 • Finansmana erişimi kolaylaştıracak ve maliyetleri düşürecek önlemlerin alınması, özellikle pandemi döneminde finansman sıkıntısı yaşayan işletmelere ve yatırımcılara desteklerin artırılması, yatırımların geri dönüşlerinin öngörülebilir hale gelmesini sağlayacak ekonomik politikaların uygulanması bekleniyor.
 • Perakende sektörünün sadece ülkemizde değil yurtdışında da büyümesini sağlamak için işletmelerimizin ihracat, e-ihracat ve yurtdışında yatırım yapmalarını kolaylaştıracak teşviklerin sağlanması, markalaşma konusundaki desteklerin güçlendirilmesi gerekiyor.
 • Veri kullanımının tüketici deneyimini zenginleştirici ve işletmelerde inovasyonu destekleyici şekilde kullanılması sağlanırken, işletmeler arasında rekabeti dışlayıcı unsurlara yol açmaması; bununla beraber kişisel verilerin işlenmesinin şeffaf ve özel hayatın gizliliğini koruyacak şekilde yapılması talep ediliyor.
 • Küçük işletmelere sağlanan desteklerin geleneksel ve organize perakende arasındaki rekabeti bozabilecek düzenlemelere yol açmaması; eşit ve adil rekabet ortamının tesis edilmesi amacıyla yasal düzenlemelerin tüm tarafların menfaatlerini gözetecek şekilde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.