MediaCat

Pepsi yine meydan okuyor!

Marka klasikleşmiş “Challenge” kampanyasını tadım testlerinin ötesine taşıyor.

Pepsi yine meydan okuyor!

Pepsi‘nin 70’li yıllarda başladığı tadım testleriyle Coca-Cola‘ya doğrudan meydan okuduğu meşhur Pepsi Challenge kampanyası tamamen farklı bir içerik ve bağlamla geri dönüyor. The New York Times’ın haberine göre marka sosyal medya üzerinden teknoloji, müzik, spor alanlarında hem popüler kültürden feyz alan hem de sosyal sorumluluk niteliğinde bir dizi meydan okuma/eylem çağrısıyla yeni tüketici nesillerine hitap edecek uzun vadeli bir küresel kampanyayı harekete geçirdi.

Pepsi kampanya için Usher, Serena Williams, Usain Bolt, James Rodriguez ve sosyal medya fenomeni Jerome Jarre gibi ünlülerle anlaşmış. Bu “elçiler” her ay insanları yeni ve “farklı” bir şey yapmaya davet edecekler. İlk “challenge” bu ayın sonunda moda tasarımcısı Nicola Formichetti ile başlayacak. Formichetti, Hong Kong’dan yapacağı çağrıyla dünyanın dört bir yanındaki tüketicileri Pepsi şişelerini su ve beyazlatıcı ile doldurmak suretiyle imkânı olmayanların aydınlatma aracı olarak kullanabilecekleri ışık kırıcılara dönüştürmeye davet edecek.

The New York Times’ın haberine göre Pepsi önümüzdeki dönemde küresel varlığını, özellikle de yükselen pazarlardaki ticaretini güçlendirmeyi amaçlıyor. Yeni Challenge kampanyası da küresel bir strateji izlemekle birlikte uygulamada yerel olarak şekillenecek. Örneğin Hindistan’daki tüketicileri markanın sponsor olduğu Hindistan’daki en üst düzey kriket ligi esnasında yayınlanmak üzere kendi Pepsi reklamlarını çekmeye davet edecek. Marka Latin Amerika’da müzik, Tayland’da yemekle ilgili “challenge”lar planlıyor. Suudi Arabistan, Mısır, Lübnan gibi bazı Orta Doğu pazarlarında marka tüketicileri kendi günlük hayatlarından sesleri kaydedip internete yüklemeye davet edecek. Müzik endüstrisinden tanınmış bir şahsiyet daha sonra bu seslerden parçalar yapacak.

Öte yandan Pepsi #PepsiChallenge etiketiyle yapılacak her bir sosyal medya paylaşımı için birçok ülkede sürdürülebilir aydınlatma için çalışan bir derneğe birer dolarlık bağışlar yapacak.

Kaynak: The New York Times

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.