MediaCat

Patates kızartması kokan reklam panoları

McDonald’s’tan kokusunun da logosu kadar tanınabilir olduğunu gösteren açıkhava kampanyası.

Logosunu ya da ambalajını görmeden, hayranlarının kendisini tanıması için kokusunun yeterli olacağından şüphesi olmayan McDonald’s, iddiasını kanıtlamak için Hollanda’da açıhavaya çıktı.

TBWA/Neboko imzası taşıyan açıkhava kampanyasında Utrecht ve Leiden’de tamamı yalnızca sarı ya da kırmızı renkten oluşan reklam panoları kullanıldı. Panoların içindeki bölmelere etrafa koku yayması için birkaç kutu patates kızartması yerleştirildi. Kokuyu alıp canı McDonald’s patates kızartması çekenlerin isteklerini karşılayabilmek adına her bir pano bir McDonald’s restoranına 200 metre kadar mesafede konumlandırıldı.

McDonald’s Hollanda CMO’su Stijn Mentrop-Huliselan, “Fark yaratan marka varlıklarımızla tanınıyoruz ama bunların çoğu görsel. Kokunun net ve duygusal anıları tetikleme konusunda görsellerden daha etkili olduğu kanıtlanmıştır” derken, ajansın kreatif direktörü Darre van Dijk ise ikonik marka varlıklarına kültürde kendi yerlerini vermenin yollarını her daim aradıklarını, McDonald’s patates kızartmasının kokusunun da bu ikonik özelliklerden biri olduğunu ifade ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.