MediaCat

Pardon amacınız nedir?

Öncelikle bir konuda el sıkışalım. Kampanya yaparak markaya amaç kazandırılmaz. Markanın amacı işinin amacı olabilir ancak.

Pardon amacınız nedir?

Purpose.
Amaç.
Amaçlı markalar.
Brand purpose.
Purposeful brands.
Amacı olan marka.
Ama…

“Çok amaçlı” bir global ödül sezonunu geride bırakıyoruz. Her endüstride amaçtan amaca koştuğumuz bir Cannes ve D&AD kombosu yaşadık. PR Week, Campaign gibi mecraların Cannes henüz başlamadan “Cannes’da purpose kazanacak” başlıklı haberleri bir kenarda dursun, biz Ipsos Mori’nin Veracity Index’ine, meslek grubu profesyonellerine ve güveni sorgulayan araştırmasına bakalım. Bankacılardan, emlakçılardan, gazetecilerden hatta politikacılardan daha az güvenilen bi meslek grubu var: Reklamcılar. Reklamcılığa sektör dışından biri gibi bakmayı beceremediğimiz için işimizde sıklıkla gerçek olanla bağlantıyı kaybettiğimizi düşünüyorum. Size de oluyor mu?

Marka amacı karşıtı değilim

Yeni tüketicinin dünyayı iyi yönde değiştiren markalara yakın hissettiğini ve bu yönde adım atılması gerektiğini düşünüyorum. Fakat bu konuyu, olması gerektiği yerin çok önüne koyup zaten zor koşullardan ötürü reklama eskisi gibi bütçe ayıramayan birçok markayı birazcık fazla zorluyor olabilir miyiz? Belki… En azından marka amacını kavrayışımızda genel bir eksiklik olduğundan eminim.

Öncelikle bir konuda el sıkışalım. Kampanya yaparak markaya amaç kazandırılmaz. Markanın amacı işinin amacı olabilir ancak. Bir marka gerçekten bir konuda aksiyon alıyordur, işiyle amaç edinmiş ve marka iletişime yansıtıyordur, harika. Fakat “Gazozumdan şekeri attım, şimdi hangi konuda amaç edinsem? Şeker yok artık. Obeziteye savaş mı açsak? Bir dernek mi kursak, mesela İnsülin Derneği… Yok yok, şekerin mental zararını ele alıp biz well-being, mindfulness taraflarında açılımlar yapalım.”

Buraları yanlış anladık.

-mış gibi yapanlar

Silikon Vadisi idealizmini alıp ürettiğimiz her şeyin ortasına koymamıza gerek olmayabilir. Facebook, “insanlara bir komünite olma gücü vermek ve dünyayı yakınlaştırmak” amacıyla kurulmadı. Daha ziyade üniversiteli gençlere birbirlerini tanıma ve değerlendirme fırsatı veren bir web sitesiydi. Bu konularda da fazla güzelleme yapıp inanıyormuş gibi yapıyoruz.

Henüz ürününü doğru şekilde pazarlayamamış, birçok mecrada olması gerektiği şekilde yerini dahi alamamış birçok markanın “Bizim amacımız, öhöm, ehem” dediğini görüyoruz. E ama daha penetrasyonun olması gereken yerde değil, bilinmiyorsun veya her sene liderden uzaklaşan bir “challenger”sın? Performans pazarlama stratejin yok.

Markaya katkı sağlayabileceğimiz yüzlerce yol var, amaç bunlardan sadece biri ve çoğunlukla göstermelik. Biz gerçek olanlardan başlayalım. (!) (Hakkıyla yapanlar baş tacı.)

“Her dönemin idealizmi, dönen gerçek dolabı saklayan hikâyedir.”

Kültür Yorumcusu ve Matematikçi Eric Weinstein

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.