Özel okullara reklam ayarı

MEB, özel okulların reklam ve ilanlarında öğrenci resimlerinin ve isimlerinin kullanılmasını yasakladı.

04.03.2015 - 15:52 | MediaCat

Özel okullara reklam ayarı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin özel okula dönüştürülmesi sürecinde tereddütlerin giderilmesi amacıyla “Özel Okul İşlemleri” konulu bir genelge yayımladı. Avcı, genelgeyle özel okulların reklam ve ilanlarında kesinlikle öğrenci resimlerinin ve isimlerinin kullanılamayacağını bildirdi.

Genelgeye göre özel okullar valiliklerden aldıkları izinler doğrultusunda burs verilecek öğrenci ve kursiyer tespitine yönelik Ocak, Şubat ve Mart aylarında sınav yapabilecek ancak bu sınavlarla ilgili reklam ve ilan veremeyecek. Her okul, kendi internet sayfasında bu sınavların duyurusunu yapabilecek. Valilik izni doğrultusunda resmi yazı ile diğer okullara bu sınavla ilgili bilgi verebilecek.

Genelgeyle özel okulların öğrenci ve velileri yanıltacak reklam ve ilanlarına da engel getirildi. Bu kapsamda özel okullar “üniversiteye hazırlık koleji”, “sınavlara hazırlık lisesi” ve “hem dershane hem okul” benzeri reklam ve ilanlar yayımlayamayacak.

Bununla birlikte özel okullar, tanıtıcı mahiyette reklam ve ilan vermeye devam edebilecek. Genelgede, devletin istismara karşı çocukların korunması, kişilik ve sosyal gelişimlerine yönelik her türlü tedbiri alacağının uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve yasalarla hüküm altına alındığına vurgu yapılarak, “Bu hükümler doğrultusunda, özel okulların reklam ve ilanlarında kesinlikle öğrenci resimleri ile isimleri kullanılmayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.