Ozan Özüm Özbey hakkında bilmediğiniz 6 şey

Ozan Özüm Özbey hakkında bilmediğiniz 6 şey

Alametifarika Yönetici Kreatif Direktörü Ozan Özüm Özbey hakkında az bilinenlere kulak veriyoruz.

23.02.2022 - 11:04 | Simge Şenses

2016/17 yılları arasında kreatiflerin bilinmeyen yönlerini okurlarla buluşturduğumuz eğlenceli içerik serimiz “… hakkında bilmediğiniz 6 şey” yeniden sizlerle. Sayfanın yeni konuğu ise BÜRO Kreatif Direktörü Esra Ayas ve VMLY&R Chief Strategy Officer’ı Fatih Tüylüoğlu‘nun ardından Alametifarika Yönetici Kreatif Direktörü Ozan Özüm Özbey.

Bir zamanlar müşterisi olan eşiyle tanışma hikâyesi, avukatlık hayali, ilk mesleki sezgilerini edindiği konfeksiyon atölyesi ve daha fazlası…

1. Godfather hayranıyım.

Üçlemenin kendisi kadar yapılış hikâyesine de büyük hayranlık duyuyorum. Francis Ford Coppola’nın filmi yapmak için verdiği mücadele, inat ve azim bence bugünün şartlarından şikâyet eden biz reklamcılara büyük ilham veriyor/vermeli :) Ayrıca bir kitabın senaryoya nasıl dönüştürüldüğünün bizzat Coppola’nın kitap üstüne aldığı notlarla anlatıldığı The Godfather Notebook’u da genç yazar arkadaşlarıma tavsiye ederim.

Ozan Özüm Özbey hakkında bilmediğiniz 6 şey

2. Yeni baba oldum.

Baba olmak benim de hakkımda pek bilmediğim yeni bir bölüm. Ama galiba birbirine âşık iki insan için keşfetmesi en güzel bölüm.

3. Müşterime âşık oldum.

Duygu’ya (eşim) Alamet’te yaptığımız bir toplantıda görür görmez âşık oldum. Yanımda oturan Serdar abiye “Abi ben âşık oldum” yazmıştım hatta. O da “abartma” yazmıştı. Şaşırmadık di mi? :) Duygu müşterimiz olduğu süre boyunca platonik bir liseli gibi takıldım, iş değiştirince de açıldım.

4. Lisede hayalim avukat olmaktı.

Ablamla abimin hukuk bürosu var. Lisede tek hayalim avukat olup onlarla çalışmaktı. Lise arkadaşım Kerem Çar’ın zoruyla, müdürden tercih formunu geri alıp son tercih olarak reklamcılık yazmıştım. İyi ki de öyle yapmışım.

5. İlk stajım Alamet’teydi.

Eskişehir’de okurken Alamet’te bir ay staj yapmıştım. Yıl sanırım 2003 ya da 2004. “Ya hayatta bu tempoda çalışamam ben, tam delilik” demiştim (Böyle yazınca sanki Alamet de beni bekliyormuş ve iş teklifi almışım gibi oldu ama olsun, daha havalı). 12 senedir buradayım.

6. Dükkânda büyüdüm.

Gölcük’te konfeksiyon mağazamız vardı. Çocuk, kadın, erkek kıyafetleri satan mağazalar olur ya onlardan. Küçüklüğüm o dükkânda geçti. Müşteriyle nasıl konuşulur, ürün nasıl anlatılır, müşteri nasıl tutulur, hâlden nasıl anlanır gibi konularda özel bir sezgim varsa sanırım o dönemden kalmadır.

Ozan Özüm Özbey hakkında bilmediğiniz 6 şey

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.