Oteller ile Airbnb arasındaki savaş ekranlara taşındı

NYC Otelleri Derneği'nin Airbnb'yi terörizme destekle suçladığı reklam filmine uygulamadan yanıt geldi.

09.08.2017 - 11:53 | Arzu Nilay Kocasu

Oteller ile Airbnb arasındaki savaş ekranlara taşındı

2008 yılından bu yana mekân sahipleri ile potansiyel kiracıları buluşturan San Francisco menşeli Airbnb’nin otel sektörüyle arası tahmin edebileceğiniz üzere pek de iyi değil. Ancak iki taraf arasında nicedir sürüp giden savaşın tonu, oteller cephesinden atılan ve içinde terörizme dolaylı destek iddialarını barındıran biraz cüretkar bir hamleyle sert bir seviyeye ulaştı.

New York City Otelleri Derneği (Hotel Association of New York City) tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan otuz saniyelik reklam filmi, Airbnb üzerinden gerçekleştirilen kısa süreli konaklamaların teröristlere barınacak yer sağladığını iddia ederek Mayıs 2017 tarihli Manchester saldırısı faili Salman Abedi’nin, saldırıdan birkaç gün önce, kaldığı daireye hatırı sayılır miktarda paket yollattığını belirtiyor.

Manchester saldırısından görüntüler eşliğinde yayınlanan reklam filminin inandırıcılığındaki en büyük sıkıntıysa, The Verge’ün bildirdiğine göre, Abedi’nin saldırı öncesinde kaldığı evin Airbnb’deki kiralık evler listesine hiçbir zaman girmemiş olması.

Derneğin yaklaşık 500 bin dolar harcayarak 10 gün boyunca CNN, MSNBC ve Fox News gibi kanallarda yayınlattığı reklam filmine cevaben Airbnb, filmin ekranlarda boy göstermesinden üç gün sonra, Scare Tactics isimli bir reklam filmi yayınladı. Evini Airbnb’den kiralayan Brooklyn’li bir vatandaşın uygulama sayesinde elde ettiği fazladan gelirin ailesinin ihtiyaçlarını gidermeye sağladığı katkıyı anlattığı film, adamın dernek tarafından ortaya atılan iddiaların rahatsız edici olduğunu belirtmesiyle son buluyor.

Airbnb’nin konuya verdiği tek tepki reklam filmi değil. Airbnb Kamu Politikası Direktörü Josh Meltzer’in dernek çatısı altındaki otellerin CEO’larına konuyla ilgili olarak yolladığı mektupta şunlar yazıyor:

“Öncelikle, Airbnb’nin bu trajediyle hiçbir alakası yok ve bu saldırıları alaycı bir kurumsal PR kampanyasında kullanmak aşağılık bir hareket. Şirketiniz ve sermaye sağladığınız paravan şirketleriniz Airbnb’ye ve evlerini paylaşıma açan orta sınıf mensuplarına karşı olabilir ancak kârlılığınızı korumak için küresel bir terörist saldırısını kullanmak haddini aşan ve hiçbir kamusal söylemde yeri olmaması gereken bir davranış.”

Kaynak: Infopresse

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.