‘Ortalama tüketici’ye anlatır gibi anlat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yeni Reklam Yönetmeliği yanıltıcı tanıtımların da önüne geçmeyi hedefliyor.

07.01.2015 - 10:46 | MediaCat

'Ortalama tüketici'ye anlatır gibi anlat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırlıklarını sürdürdüğü yeni Reklam Yönetmeliği sadece karşılaştırmalı reklamlar konusunda getirilecek yeniliklerle sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. Haberturk‘ün haberine göre yeni yönetmelik tüketici mağduriyetini önleyecek biçimde sil baştan düzenleniyor. Haberde Bakanlığın hazırladığı “Ticari Reklamlar ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmelik Taslağı”nda öngörülen düzenlemelerden bazıları şöyle sıralanıyor:

Ortalamaya göre reklam

Yeni yönetmelikle birlikte reklamcılık sektörü için “ortalama tüketici” kavramı getiriliyor. Habere göre reklamlar makul düzeyde bilgiye sahip olan “ortalama tüketici”nin algı düzeyinde olacak ve tüketiciyi yanıltmayacak.

Bilinçaltı yasağı geliyor

Yeni yönetmelikle birlikte izleyenlerin fark edemeyeceği biçimde bilinçaltında algılanan reklamlar yapılamayacak.

Dini hassasiyet

Reklamı yapılan malın içeriğinde, toplumun genel dini hassasiyetlerine aykırı bir bileşen varsa, bu durum reklamda açıkça belirtilecek. Örneğin, alkol içeren bir tonik ya da domuz yağı kullanılan bir ruj satılıyorsa, bu unsurlar belirtilecek.

“Son 5 ürün” yalanı

Özellikle tele-alışveriş kanallarında uygulanan “tek seferlik fiyat”, “ilk kez”, “sadece şimdi”, “satıldı, satılacak”, “sınırlı satış” ve “son 5 ürün” gibi, vatandaşı zorla satın almaya yönlendiren ifadeler kullanılamayacak.

“Falcı X” kartviziti basılamayacak

Yeni yönetmelik falcı, medyum ya da astrologların reklamının yapılmasını da yasaklıyor. Kafelerde kullanılan tabelalar, broşürler, ilanlar ile “Falcı X” diye basılan kartvizitler yasak olacak.

Doktorlar ürün tanıtamayacak

Reklamlarda doktor, diş hekimi, veteriner hekim ve eczacılar, bir ürün ve hizmete yönelik sağlık beyanında bulunan tanıtımlar yapamayacak. Yeni yönetmeliğe göre bir diş hekimi, diş macunu reklamında “dişinizi fırçalayın” diyebilecek fakat “X macunu ile fırçalayın” diyemeyecek.

Yanıltıcı indirimlere son

“Yüzde 70’e varan indirim” gibi tüketiciyi yanıltan kampanyalar yapılamayacak.

Altyazılara hız sınırı

Reklamlardaki dipnot ve altyazılar, daha yavaş geçecek. Altyazılar, kelime başına 0,25 saniye ekranda kalacak ve saniye başına 4 kelime akacak.

Gurmeler mekân tarifi yapamayacak

Özellikle gurme programlarında görülen, bir ürünün denenerek anlatıldığı yayınlarda, isim, marka, logo ya da diğer ayırt edici tariflere yer verilemeyecek.

Banka reklamlarına netlik ayarı

Bankaların vadeli hesaplara yönelik reklamlarında, faiz tutarı ve vade sonunda elde edilecek toplam tutar net olarak verilecek.

Kaynak: Haberturk, Fotoğraf: egebıçaker@flickr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.