Ordu Fikir Bandosu’nun hastasıyız

2006 yılında "Ordulu olmak" hastalığından mustarip Ordulular ve Ordu Fikir Bandosu'nu kurucularından Uğurcan Ataoğlu anlatıyor.

20.11.2019 - 15:17 | MediaCat

“Kendinizi ait hissettiğiniz şehir için üzülüp bir şeyler yapmak istiyorsanız siz de hastasınız. Değilseniz bir an önce hasta olun. Yoksa şehrinizden şikâyet etmeye hakkınız olmaz” diyor Ordu Fikir Bandosu’nun kurucularından Uğurcan Ataoğlu.

Tecrübeli reklamcı ve kendisi gibi “Ordulu olmak” hastalığından mustarip ordululara kulak verin.

Ordu Fikir Bandosu’nun hastasıyız

Hastalık iyileşmeye giden yoldur derler. Bu yol beni hep Ordu’ya çağırır. Gittiğim zamanlarda buluşuruz çünkü hepimiz aynı hastalıktan mustaribiz. Bu hastalığın adı Ordulu olmak. Doğup büyüdüğün topraklara olan bağlılığın zamanla tutkuya dönüşmesi. Biz en üst evresindeyiz. Ordu için devamlı yeni fikirler bulup, yazıp çizmek istiyoruz. Geçmiş yıllarda bizimle aynı hastalığı yaşayan Ordulular türküler yakar, resimler yapar, şiirler yazarmış. Bugün ise hastalığın seyri çok farklı. Övülecek güzellikler yok olurken, yerilecek çirkinlikler hızla çoğalıyor. Bunlarla savaşmanın tek yolu hasta sayısını artırıp güçlenmek.

1994 yazında Ordu’da şöyle bir tarih yaşandı. Sahil yolunda çok kalabalık bir protesto yürüyüşü başlamıştı. “Otoyola Hayır, Çevre Yoluna Evet” yazan pankartlar vardı, sloganlar gün boyu devam etti. Trafiğin aksamasına rağmen polis kalabalığa müdahale etmedi. 25 bin kişi birlikte İstiklal Marşı’nı söyleyip, hava karardığında sessizce dağıldılar. Bu kararlı direniş yüzünden Karadeniz’deki bütün şehirlerin sahilini doldurup otoyol yapan dev proje, sadece Ordu’nun sahil yolunu dolduramadı. Hasta değilseniz böyle bir eylem yapamazsınız. 25 yıl süren çevre yolu yapımı nihayet bitti ve trafiğe açıldı. Keşke Karadeniz’in diğer şehirlerinde bizim gibi hastalar olsaydı, onların da şehirlerindeki sahiller kurtulsaydı.

Tam bağımsız bir oluşum

Enis Ayar gruba Ordu Fikir Orkestrası ismini koydu. Orkestra kelimesini Bando’yla değiştirdik; çocukluğumuzdaki Ordu Belediye Bandosu’nu hatırlayarak… 2006 yılında iki elin parmakları kadardık. Ordu Fikir Bandosu tam bağımsız bir oluşum. Belirli bir grup, siyasal anlayış, örgütlenme zincirinin tamamen dışında ve hepsine eşit mesafede durmaya özen gösteriyor. Çünkü insanlar birbirini tüketir, fikirler birbirini üretir. Şimdi 50 kişi olan kadroda doktor, operatör, avukat, gazeteci, mimar, mühendis, şair, öğretmen, reklamcı, muhasebeci, film yönetmeni, ressam, asker, emekli, işletmeci, müzisyen ve fotoğrafçılar var. Gönüllü olarak çalışılıyor, kimsenin maddi beklentisi yok. Çoğunluk Ordu’da. Diğerleri İstanbul, Ankara, Sinop, Atina ve San Francisco’da yaşıyor.

Ordu, bir Kültür ve Turizm Kenti olsun dedik. Bulduğumuz fikirleri Ordu 2015 başlığında topladık. Kültür Bakanı, Belediye Başkanı, Vali, siyasi partiler ve iş dünyasının olduğu Ordu’daki ulusal bir toplantıda bir boşluk bulup sunum yaptık. Çalışmalarımız heyecan verici ve siyaset üstü olarak değerlendirildi. İstediğimiz çizgiyi yakalamıştık.

Ordu Fikir Bandosu fikirlerini bedava veriyor. 1995’ten beri yapılan Vosvos Festivali bandonun en bilinen fikri. Belediye destekli. Türkiye’nin her yerinden Ordu’ya gelen vosvoslar bir hafta yaylaları dolaşıyor. Ordu festival haberleriyle haber kanalları ve sosyal medyada. Bando iyi ki ısrar etti, 200 yıllık Yason Kilisesi, Ordu Valiliği tarafından 2004’te restore edildi.

Menekşe Sokak 19’uncu yüzyıldan kalma eski Ordu evlerinin olduğu bir yer. Şehrin kaybolmaya başlayan tarihî siluetini ve mimari kimliğinin korunmasını hep gündeme getirdik. Bakan Ertuğrul Günay’ın çocukluğunun bu sokakta geçmesi, onun da bizim gibi Ordulu hasta olması büyük şans. Kamuoyunun da desteğiyle kısa sürede gerçekleşti. İlk etapta 45 tarihi yapı aslına uygun restore edildi, ödenek geldikçe devam ediliyor. Galeriler, kafeler, pansiyonlar, butik oteller ve atölyeler açıldıkça şehrin görmeye değer bir bölümü olacak.

“Havalimanınızı yapmayana oy vermeyin”

Ordu havalimanı gereksiz bir yatırım olarak görülüyordu. Uygun bir yer yokmuş. Halbuki halk denizin doldurulup havalimanı yapılabileceği fikrine çoktan ikna olmuştu. Bando üyesi Ordu Olay gazetesi iki yıl boyunca her gün ilk sayfasında Havalimanınızı Yapmayana Oy Vermeyin diye manşet attı. Ordu Olay’ın Cumhurbaşkanı’nın masasına kadar gittiği söyleniyor. Konu geri dönüşü olmayan bir yola girmişti. 1960’lı yıllardan beri bütün seçimlerde “vaat” edilen havalimanı 2015’te bitti ve uçuşlar başladı. Bunlar hep Ordulu bir grup insanın hasta olmasının Ordu’ya faydaları.

Perşembe ilçesinin dünyada Cittaslow denen Sakin Şehir Kentler Birliği’ne aday olmasını önerdik. Seçilirse dünya ekolojik turizm listesine girecekti. Yapılan çalışmalar sonucunda Perşembe Sakin Şehir olmayı başardı. Şehrin estetik standardını yükseltecek tasarımlar ve mimari dokunuşlar yapmak istiyorduk. Seçim sonucunda belediye değişti, yapamadık.

Anadolu’yu Roma istilasına karşı savunan, Sinoplu efsane Kral VI. Mitridat’ın kayıp kale-kentlerinin birinin Ordu Kurul’da olduğu iddia ediliyordu. Çocukluğu Kurul’da geçen Enis Ayar bu olayın liderliğini yaptı. Kazı yapılması için Bakan Ertuğrul Günay’ı ikna etti. Karadeniz bölgesinin ilk ve tek arkeolojik kazısı 2010’da başladı. İnsan boyunda ana tanrıça Kibele heykelinin bulunması dünyanın dikkatini Ordu’ya çekti. Kazı alanının yakınında bir arsaya Mitridat Arkeoloji Müzesi projesi hazırladık. Mozart’ın yazdığı Kral Mitridates VI Senfonisi’nin uluslararası bir kültür etkinliği kapsamında bu müzede icra edildiğini hayal ettik.

2010’da uluslararası bir edebiyat festivali düzenleme fikri hepimizi heyecanlandırdı. Belediye destek verdi. Dört yıl boyunca festival sayesinde çeşitli ülkelerden yazarlar, belediye başkanları geldi. Söyleşiler, paneller yapıldı. Giderken kalplerini Ordu’da bıraktılar. Karadeniz havzasında bir kültür sanat şehri olmaya adım atmıştık ki yeni gelen belediye kaynak olmadığı için bütün festivalleri iptal etti.

Bu festivalle paralel olarak Ordu Dünya Yazarlar Evi fikrini geliştirdik. Ordu’ya davet edeceğimiz yazarlar evde ücretsiz olarak kalacak, karşılığında yazdığı eserlerin içinde Ordu’ya yer verecekti. Edebiyat külliyatı içinde şehrimiz ufak bir yer edinsin diye. Belediye Menekşe Sokak’taki tarihi bir evi bize tahsis etti. Yıl boyunca çeşitli kurslar, söyleşiler, atölyeler düzenlendi. Ordulu yazarları kapsayan edebiyat dergisi yayınlandı. Maalesef bir yazarın gelmesini sağlayamadık. Seçim sonucunda belediye değişince evi geri aldı.

100 parçalık Ordu sergisi

Ordulu dört grafik sanatçısı yaklaşık 100 parça işten oluşan “Ordu” isminde bir sergi hazırladı. Sergi 2010-2015 yılları arasında Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden sonra Batum, Trabzon, Ordu, Eskişehir, Konya, Selanik ve Atina’da açıldı. Şehrin sosyal ve kültürel yapısını, sanatsal birikimini ve ufkunu temsil eden sergi, şehir yönetiminden henüz bir destek görmedi.

Ordu’da şimdiye kadar bir kitap fuarı hiç yapılmamıştı. Ordu Karadeniz Kitap Fuarı ismini bulduk, logosunu, tanıtım afişini yaptık. Fuar valiliğin katkılarıyla 2012’de gerçekleşti. İki yıl üst üste yapılan fuar, şehir ve köylerdeki okullardan gelen öğrencilerden büyük ilgi gördü. Vali değişince bir daha yapılmadı. Karadeniz Bölgesi’ndeki şehirlerde ve Ordu’da düzenlenen ilk kitap fuarı olarak tarihe geçti.

Merdiven Projesi Enis Ayar’ın en çılgın fikirlerinden biri. Teleferiğe alternatif olarak 12 bin 500 basamakla Boztepe’ye yürüyerek çıkılabilecekti. Belediyenin onayladığı proje yıllardır ihale aşamasında bekliyor.

Ordu Olay gazetesi başlattığı bir kampanyada 100 bin karşı imza toplamayı başardı. Çünkü halkın vicdanı kentin en değerli yerlerine yapılacak dev inşaat projelerini kabul etmemişti. Bu tepki üzerine belediye bu projeleri durdurdu. Mahkeme devam ediyor.

2016’da bandonun doğal uzantısı olarak, bu sefer İstanbul’da Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği kuruldu. Organizasyon ve prodüksiyon becerilerinin yüksek olması sayesinde eğitim ve eğlence konusunda üst düzey projeler gerçekleşiyor. Başka bir zaman onları anlatırız.

Bandomuz Ordu için çalıp söylemeye devam edecek. Yason Burnu’nda elbet uluslararası festivaller düzenleyeceğiz. En az dört uluslararası müze yapılması için güzel fikirlerimiz var. Şehirdeki küçük, büyük her konuda kentsel tasarım fikirleri vereceğiz. Çünkü biz Ordulu hastalarız. İflah olmayız!

Kendinizi ait hissettiğiniz şehir için üzülüp bir şeyler yapmak istiyorsanız siz de hastasınız. Değilseniz bir an önce hasta olun. Yoksa şehrinizden şikâyet etmeye hakkınız olmaz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.