Ölçümleme ile yaratıcılık arasındaki denge

Bu yıl Felis'te Mobil Bölüm'ün jüri başkanlığını üstlenen Volkan Biçer'le bölümün hassas dengeleri üzerine konuştuk.

12.09.2018 - 10:37 | Haluk Kasarcı

Ölçümleme ile yaratıcılık arasındaki denge

Adcolony EMEA & LATAM Genel Müdürü Volkan Biçer’le jüri başkanlığını yapacağı ve daha önce hiç Büyük Ödül verilmeyen Mobil Bölüm’ü konuştuk. Biçer sektörün geleceği adına ölçümleme kadar, ufkumuzu genişletecek yaratıcı işlerin de önemli olduklarına inanıyor.

Jüri başkanlığını üstlendiğiniz Mobil Bölüm’de bugüne kadar hiç Büyük Ödül çıkmadı. Bu payede gözü olanlar nelere dikkat etmeliler sizce?

Cihazı tanımak en kritik mesele. Oldukça komplike bir cihazdan bahsediyoruz malum. Kullanıcıları iyi tanıyan, onların hangi ihtiyaçlarını cep telefonuyla karşıladıklarını iyi bilen ve cihazla ilgili know-how’ı da yüksek olan ajans/marka ve ekipler Büyük Ödül’e en yakın olanlar olacaktır.

Geçen yılı bu alandaki yaratıcılık özelinde nasıl değerlendiriyorsunuz?

Açık konuşmak gerekirse, camiadaki ilginin buraya doğru ciddi şekilde kaydığını söylemek lazım. Kullanıcılar zaten 2011’den beri buradalar. Reklamverenlerin, ajansların ve bizim yaptığımız şey; kullanıcıları olabildiğince yakın şekilde takip etmeye çalışmak.

Son yıllarda ülkemizde mobilin (özellikle iOS ve Android’de) temel dinamiklerinin gayet iyi oturduğunu söyleyebilirim. Firmalar belki çok para harcadılar ama bu işin teknolojik altyapısını bir şekilde çözdüler. 2012’den beri biriken bir know-how var elimizde ve ben bunun da etkisiyle bu yıl beş altı işin Büyük Ödül için yarışabilecek düzeyde olacağına inanıyorum.

Türkiye açısından test aşaması çok iyi geçti. Zaten bugün mobilde ortaya konulan işler konusunda Türkiye Avrupa’da bir numara demek biraz iddialı olabilir belki ama ben ilk üçte olduğumuzdan eminim. Umuyorum güzel işler göreceğiz.

Bölümde hangi sektörlerin lokomotif görevi göreceğini düşünüyorsunuz?

Az önce sözünü ettiğim test aşamasını en çok değerlendiren, bu alanda farklı bir şeyler yapmaya çalışan aslında sektörün genelinde olduğu gibi FMCG oldu. Diğer sektörlerden farklı markalar da öne çıkmaya çalıştı ama benim gördüğüm kadarıyla FMCG yine lokomotif olacaktır.

Bildiğiniz gibi Felis etkili yaratıcılığı ödüllendiriyor. Ölçümleme konusunda hep çok güçlü olduğunu söylediğimiz dijitalde, spesifik olarak da başkanlığını yapacağınız mobil bölümde bu nasıl karşılık bulacak?

Mobilde bu ikiliyi buluşturmak çok zor olabiliyor. Denediğiniz yeni şeylerin bir anda çok kalabalık kitlelere ulaşması kolay olmuyor, yaptığınız iş çok spesifik bir cihaza veya spesifik bir işletim sistemine özel olabiliyor ve siz bunu sektördeki mevcut ölçümleme araçlarıyla eşleştiremeyebiliyorsunuz. Böyle sıkıntılar var, bu bir gerçek. Bu konuda açık olmak lazım. Öbür tarafta da reklamverenin -haklı olarak- ölçümleme, gerçek bir etkileşimi rakamlarla görme ve bunu anlık olarak takip edebilme gibi bir ihtiyacı var.

Jüri açısından baktığımızda bu konuda bir orta nokta bulmamız gerektiğini düşünüyorum. Belki şu an aktif olan tüm ölçümleme araçlarının, standart bir projede kullanıldığı gibi kullanılmamasına, belli yaratıcı unsurların olduğu işlerde, biraz daha açık bakmamız gerekiyor. Bunu yapmazsak kutunun dışına çıkamayız. Ölçümlemeye her zaman önem vermeliyiz elbette ama belli noktalarda, bu işin geleceğine açılacak pencereler varsa bu tip işleri desteklememiz gerekir. Ancak bu şekilde bilmediğimiz, farklı teknoloji ve kurguları hayata geçirebiliriz. Dolayısıyla ikisi arasında iyi bir denge bulmamız gerekecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.