MediaCat

Oksijen Ar-Ge, yerli inovasyonu yeni merkezinden ihraç edecek

Vodafone Grubu’nun 30’u aşkın ülkede 407 milyon abonesi için teknolojik inovasyonlar üreten Oksijen Ar-Ge, faaliyetlerini tek çatı altında topladı.

Oksijen Ar-Ge, yerli inovasyonu yeni merkezinden ihraç edecek

Vodafone Türkiye bünyesinde 2000 yılında kurulan ve tamamı Türk mühendislerden oluşan Oksijen Ar-Ge, operasyonlarını tek bir çatı altında topladı. Yılda ortalama 400 proje geliştiren ve Türkiye’den yurtdışına teknoloji ihraç eden Oksijen Ar-Ge, son bir yıl içinde istihdamını yüzde 30 oranında artırarak 308 çalışana ulaştı. Bugüne kadar 4 farklı merkezde faaliyet gösteren ekip, İTÜ Arı Teknokent’teki yeni merkezinde çalışmalarını tek bir çatı altından yürütecek.

Oksijen Ar-Ge, iki yıl önce Vodafone’un tüm dünyadaki operasyonlarına inovasyon hizmeti vermek üzere “Küresel İnovasyon Merkezi” seçilmişti. Bugün itibariyle de (4 Ocak 2013) İTÜ Arı Teknokent’te 2,5 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilen yeni merkezine taşındı. Yeni merkezin açılışını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray yaptı.

Timuray, yakın bir zamanda da YASED bünyesinde bilişim ve iletişim teknolojileri çalışma grubunun yaptığı rapora işaret ederek ülkemizde bilgi ve iletişim sektöründeki her 1 puanlık büyümenin ülkemizin GSYİH’sine 1.8 oranında çarpan etkisi yaptığını söyledi. Bunun, gelişmekte olan ülkelerin üzerinde bir oran olarak gelişen ve dönüşen ekonomilerde bilişim ve mobil teknolojiler stratejik bir önem arz ettiğinin de kanıtı olduğunu dile getirdi.

Oksijen Ar-Ge Genel Müdürü Arda Özgün ise Oksijen’in, bundan 2 yıl önce Vodafone Grubu’nun Küresel İnovasyon Merkezi seçilmesiyle birlikte ürettikleri teknolojilerin kalitesini global ölçekte tescillemiş olduklarını belirtti.

Özgün, telekomünikasyon alanındaki yenilikçi alanlar olan M2M, NFC gibi konularda inovatif servisler geliştirdiklerini ve yılda 400’ün üzerinde proje tamamladıklarını da sözlerine ekledi. Ortalama olarak yılın her günü bir proje tamamladıklarını belirten Özgün, bunlardan 100’ünün büyük projelerden oluştuğunu ifade etti.

Oksijen Ar-Ge’nin geliştirip sektöre bir ilk olarak kazandırdığı çözümler arasında Türkçe karakterlerin uluslararası GSM standartlarına eklenmesi ve SMS’lerin etkin kullanımı (Mart 2008), Avrupa’daki ilk “Mobile Video Streaming” uygulaması (Ocak 2003), dünyadaki üçüncü, Türkiye’deki ilk “MMSC” çözümü (Temmuz 2002), Avrupa’daki ve Türkiye’deki ilk “Ses Tanımalı Mobil Servisler” (Temmuz 2002) gibi hizmetler yer alıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.