NY Times Türk ekonomisini mercek altına altı

ABD'de yayınlanan New York Times gazetesi, Türkiye ekonomisini mercek altına aldı.

27.04.2011 - 00:00 | MediaCat

ABD’de yayınlanan New York Times gazetesi, Türkiye ekonomisini mercek altına aldı. Türkiye’nin hızla büyüyen ekonomisinin artık düşüşe geçebileceği öne sürülen Landon Thomas Jr. imzalı makalede şu ifadeler dikkat çekti:

Türkiye’de borsacılar, vergiler yüzünden üreticinin talep ettiği bedelin 2 katından bile fazla olan 150 bin dolarlık Audi ve BMW arabaları almak için bile 4 ay sıra bekliyor. İstanbul’da bir gayrimenkul şirketi rekor bir işlemle 100 dönümlük bir arazi için 800 milyon dolar ödedi.

Fakat ekonomideki aşırı ısınmaya ilişkin en önemli işaret, olağan bir şüpheliden geldi: Ülkedeki agresif bankalar! Bankalar müşterilerinin tüketim iştahlarını kabartmak için oldukça yaratıcı yollar buluyorlar. Tek bir SMS veya ATM’den yapılacak bir işlemle hızla kredi veriyorlar.

Bu kredilerle şişen ekonominin kaygı verici bir noktaya geldiği vurgulanan makalede, Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık politikasının ve Ali Babacan’ın ‘Gerekirse polisiye tedbirler alırız’ açıklamalarının, kredi genişlemesini sınırlandırmaya yönelik ciddi adımlar olduğu da belirtilyor.

Yazıda banka kredilerine ulaşmanın çok kolay olması sebebiyle Türkiye’de bilinçsiz tüketici harcamalarının arttığına da vurgu yapılıyor.

Ayrıca Türkiye’de son yıllarda diğer gelişmekte olan ülkelerden çok daha fazla gelgitler yaşandığı ve bu istikrarsızlık dönemlerinde yüksek büyüme rakamlarının krizlerle son bulduğu belirtiliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.