Netflix

Netflix global bir güç olma yolunda ilerliyor. Büyümeyi besleyebilmek için önemli bölgelerde yerli prodüksiyonlar devreye alınıyor. Türkiye merkezli bir bölge de bu stratejiden payını alacak. Tematik kanallar bir yana, hesabını prime time hitleri üzerine kuran ulusal kanallarımız bir vadede bundan etkilenir mi?
01.11.2017 - 11:03

Netflix içerik bütçesi 8 milyar dolara koşuyor.

Daha iki ay önce “Netflix 6 milyar, Amazon 4,5 milyar ve HBO da 2,5 milyar dolarlık bütçe ile TV dünyasını sarsıyor” diyorduk.

Geçtiğimiz günlerde 3’üncü çeyrek rakamları ve 2018 bütçesi ortaya çıkınca, Netflix’in ne kadar agresif planları olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Netflix ABD’de günde 12 bin yeni abone kazanıyor. Global rakam ise 56 bin.

Toplam abone bazı 109 milyon. Geçen sene aynı dönemde 86 milyondu.

Orijinal içerik, –House of Cards, Defenders, Mindhunter gibi Netflix’in kendi siparişi olan yapımlar– şu anda toplamın yüzde 25’ini oluşturuyor. Bunu artırmak en büyük hedefleri. Zira abone bazındaki artışın buradan geldiğini belirtiyorlar. İçerik bütçesindeki agresif çıkışın bir sebebi de bu.

Küçük bir örnek vermek gerekirse, Netflix 2018’de 80 yeni filmi vizyona sokmayı planlıyor.

Tahmin edilenden daha güçlü

27 Ekim’de Stranger Things ikinci sezonu Netflix’e yükleniyor. Siz bu satırları okurken, abonelerin en az üçte biri dizinin bütün sezonunu bitirmiş olacak.

Netflix’in cuma lansmanları gelenekselleşti. Hafta sonu “binge”i ile Pazartesi sabahına kadar finale ulaşmak popüler bir Y ve Z Kuşağı aktivitesi.

Bunu rakamlarla destekleyecek bir açıklama geçtiğimiz günlerde Nielsen’in ABD ofisinden geldi. Hem de bildiğimiz peoplemeter’larla yapılan ve karşılaştırılabilir verilerle.

Görünen o ki, Amerika’da sadece yüzde 59’luk hane penetrasyonuna rağmen, platform tahmin edilenden güçlü bir izleyici performansına sahip.

Marvel The Defenders –hem de yazın ortasında– ilk haftada 6,1 milyon izleyici çekti. Mayıs ayında yayına giren House of Cards’ın yeni sezon ilk hafta performansı da 4,6 milyon civarında.

Kıyaslama yapabilmeniz için; The Defenders’ın kuzeni Inhumans dizisi 20 Ekim akşamı ABC kanalının prime time’ında sadece 1,98 milyon izleyiciyi ekrana toplayabildi.

9-15 Ekim arasında ulusal TV’lerde zirvede yer alan Big Bang Theory’nin Live + 3 (canlı yayın + 3 gün) çektiği izleyici sayısı 15 milyon.

“Dataya baktıkça, rakamların büyüklüğüne çok şaşırdım. Özellikle ulusal TV’lerle karşılaştırdığımızda.” Bu sözler Nielsen Başkan Yardımcısı Brian Fuhrer’e ait. Katılmamak elde değil.

Netflix

Ulusal kanallar etkilenir mi?

Bu durum sadece ABD pazarına has değil. Netflix global bir güç olma yolunda ilerliyor. Büyümeyi besleyebilmek için önemli bölgelerde yerli prodüksiyonlar devreye alınıyor. Türkiye merkezli bir bölge de bu stratejiden payını alacak.

Tematik kanallar bir yana, hesabını prime time hitleri üzerine kuran ulusal kanallarımız bir vadede bundan etkilenir mi?

İlk yerli Netflix dizimiz 2018 başında geliyor. Muhtemelen Netflix yönetimi performansı yakından takip edecek.

Dakika maliyeti ABD’nin çok altında olan Türk dizilerinden yılda 20 – 30 tane sipariş verip, sadece Türkiye değil, etraftaki ülkeler de hedeflenebilir mi? Kulağa mantıksız gelmiyor.

Netflix, server’lar üzerinde Türk insanının ne zaman ne seyrettiğini biliyor. Tüm dünyada olduğu gibi prodüksiyon planlarını da buna göre yapıyor. Segment bazlı analizlerle üretilecek programların yoğun ilgi görmesi şaşırtıcı olmaz. Ülkenin en iyi starlarının, prodüksiyon şirketlerinin Netflix’le çalışmak isteyeceği de rahatlıkla öngörülebilir.

“TV dünyamızı kökten değiştirir” demek abartılı olur. Ama ayda 28 lira verebilecek 5 – 6 milyonluk bir kitle hatırı sayılır bir değişime yol açar. Basit bir hesapla bu kitle toplam TV reklam yatırımının yarısı kadar bir gelir getireceğinden, Netflix her türlü prodüksiyon atağını kendi içinde bile fonlayabilir. Üstüne bu dizilerle bölge ülkelerinden elde edeceği geliri de bonus sayar.

Bugün Netflix ülkemizde büyük tematik kanallarla karşılaştırılabilir durumda. Görünen o ki, 2 – 3 sene içinde ulusal kanallardan pay çalması şaşırtıcı olmayacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.