Nuri Çolakoğlu: Haber özgürlüğüne müdahale ediliyor

Televizyon Yayıncıları Derneği (TVYD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, RTÜK'ün Kanaltürk'e verdiği kapatma cezasının

20.09.2007 - 08:54 | MediaCat

Televizyon Yayıncıları Derneği (TVYD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, RTÜK’ün Kanaltürk’e verdiği kapatma cezasının gerekçesinde yayın içeriğinin hedef alındığını söyleyerek, bu durumun yayınların içeriği ve haber verme özgürlüğüne müdahale niteliğinde olduğunu belirtti.

TVYD adına yazılı bir açıklama yapan Çolakoğlu, seçim dönemindeki siyasi parti haberleri nedeniyle Kanaltürk’ün ana haber bültenine altı kez kapatma cezası, ardından da Kanal 24’e dokuz kez kapatma cezası verilmesini değerlendirdi. Yüksek Seçim Kurulu’nun, RTÜK’ün seçim döneminde gönderdiği 117 izleme raporundan 39’una müeyyide uygulama kararı verdiğini hatırlatan Çolakoğlu, bunun Türkiye’de haber yayıncılığı ve basın özgürlüğü için büyük tehlikeye işaret ettiğini bildirdi.

Çolakoğlu şunları kaydetti: “Kanaltürk’e verilen ceza kararının gerekçesinde, ‘Siyasi haberlerde birçok siyasi partinin haberleri güncel olarak aktarılırken, AKP ile ilgili haberler ve hükümetin uygulamalarının Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçmişteki konuşmalarına da vurgu yapılarak, kamuoyunu yönlendirebilecek yorumlarla aktarıldığı, taraf tutan yayınlar yapıldığı’ gibi bir ibarenin bulunması, yayın içeriğinin de hedef alındığı izlenimini vermektedir.

Bu, yayınların içeriğine ve haber verme özgürlüğüne müdahale niteliği kazanmaktadır. Bu durum, seçim dönemindeki siyasi parti yayınlarının yeniden düzenlenmesi gereğine işaret etmekte…”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.