Nobel Edebiyat Ödülü Le Clezio’nun

2008 Nobel Edebiyat Ödülü'nü, Fransız yazar Jean-Marie Gustave Le Clezio kazandı...

10.10.2008 - 11:07 | MediaCat

2008 Nobel Edebiyat Ödülü’nü, Fransız yazar Jean-Marie Gustave Le Clezio kazandı.

Nobel Ödül Komitesi Jean-Marie Gustave Le Clezio’yu, “mevcut medeniyet altında ve ötesinde insanlığın kaşifi, duygusal coşkunun, şiirsel maceranın ve yeni ayrılıkların yazarı” olarak tanımladı.

2008 Nobel Edebiyat Ödülü’nün adayları arasında Amerikalı yazarlar Thomas Pynchon ve Don DeLillo ile Suriyeli şair Adonis’in adları geçiyordu.

Ödüle layık bulunan Jean-Marie Gustave Le Clezio ise günümüz Fransız edebiyatının en ilginç yazarlarından biri olarak görülüyor.

68 yaşındaki Jean-Marie Gustave Le Clezio ilk romanı Le Proces-Verbal’i 23 yaşında yazmıştı.

Fransız öykü ve roman yazarı; gerek kendine özgü ve sık sık yenilediği anlatım teknikleri gerekse de akıcı anlatımı ve düşünce dağarcığı ile her zaman gündemde kalmayı başarmış bir isim.

Le Clezio’nun 1980 tarihli ”Çöl” romanı, kaybolmuş uygarlığın insanlarının bugünkü Avrupa tarafından reddedilişinin dramını anlatıyor.

Fransız yazarın ”Çöl”, ”Göçmen Yıldızı”, ”Altın Balık”, ”Okyanus Kokusu ve Angoli Mala” ve ”Tutanak” adlı eserleri Türkçeye de çevrildi.

Yazarın ”Devler”, ”Uçuş Kitapları” ve ”Savaş” adlı kitapları da bulunuyor.

Le Clezio, 1994 yılında yaşayan en büyük Fransız yazar olarak nitelendirilmişti. Yazar, Nobel Ödülü’nü 10 Aralık’ta yapılacak törende alacak.

Kaynak:BBC

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.