Citi Wachovia’yı almaktan vazgeçti

ABD'de sıkıntıdaki bankalardan Wachovia'yı satın alma konusunda Citigroup ile Wells Fargo bankaları...

10.10.2008 - 10:57 | MediaCat

ABD’de sıkıntıdaki bankalardan Wachovia’yı satın alma konusunda Citigroup ile Wells Fargo bankaları arasında günlerdir devam eden mücadele sona erdi ve Citigroup, Wachovia’yı alma çabasından vazgeçtiğini açıkladı.

Wells Fargo’nun da, borçlarıyla birlikte Wachovia’yı 15 milyar dolar karşılığında satın alması da kesinleşti. ABD’deki emlak kriziyle birlikte sıkıntıya giren Wachovia, Citigroup tarafından satın alınması konusunda görüşmelere başlamıştı.

İki taraf arasında varılan bir anlaşmayla, birleşme görüşmelerinin Wachovia ile sadece Citigroup arasında yapılması öngörülmüştü. Daha sonra devreye giren Wells Fargo, daha yüksek bir fiyat önerince Wachovia, bu banka tarafından satın alınmayı kabul etmişti.

Citigroup da, Wachovia’nin Wells Fargo’ya satılmasını engellemek için mahkemeye başvurmuştu. Ancak son gelişmeyle Citigroup, Wachovia’yi satın alma çabasından vazgeçtiğini duyurdu.

Buna karşılık Citigroup, birleşme görüşmelerinin Wachovia ile sadece kendisi arasında yapılmasını öngören anlaşmanın ihlal edildiği gerekçesiyle Wells Fargo ve Wachovia aleyhine açtığı 60 milyar dolarlık tazminat davasının devam edeceğini bildirdi. Wachovia’yi satın almasıyla birlikte Wells Fargo, ABD’nin en büyük bankalarından biri konumuna gelecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.