Nike’a başörtüsü eleştirisi

İranlı matematikçi Mirzakhani'nin başörtülü fotoğrafını kullanan marka eleştirilere maruz kaldı.

19.03.2019 - 17:07 | Sencer Uçar

Nike'a başörtüsü eleştirisi

Uluslararası Matematikçiler Birliği tarafından, matematik bilimine yaptıkları katkıları için 40 yaş altı matematikçilere verilen Fields Madalyası’nı kazanan ilk kadın olan İranlı Meryem Mirzakhani, madalyaya layık görüldü dönemde tartışmalara neden olmuş ve kadınların başörtüsü takma zorunluluğunun bulunduğu İran’da gazeteler Mirzakhani’nin fotoğrafını dijital ortamda düzenleyip, başörtüsü ekleyerek verebilmişti.

Mirzakhani 2017 yılında hayatını kaybettiğinde ise durum çok daha farklıydı. Öyle ki, basının yanı sıra İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bile Mirzakhani’yi başı açık fotoğrafıyla anmıştı. Zira ülkesini yıllar önce terk eden Mirzakhani, yurtdışında başını örtmeyi tercih etmemişti.

Şirket içi iletişiminde Kadın Tarihi Ayı kapsamında paylaşılan bir bültende Mirzakhani’nin başörtülü fotoğrafını kullanan Nike, söz konusu görselin sosyal medyada yayılmasıyla birlikte eleştirilere maruz kaldı. Bazı Twitter kullanıcılarına göre, Nike’ın kullandığı fotoğraf, İranlı yetkililerin düzenlediği görselle paralellik taşıyordu.

Her ne kadar özür mahiyetinde olmasa da Nike’tan konuya dair bir açıklama geldi. Marka adına Independent’a konuşan bir yetkili, Nike’ın tüm insan, kültür ve dinlere saygılı olduğunu belirterek, bu tü endişeleri dikkate aldıklarını, çalışanların yönetimindeki iletişimin Mirzakhani ve başarılarını övme  amacıyla gerçekleştirildiğini ve kimseyi incitmek gibi bir amacının da olmadığını belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.