MediaCat

New York Senatosu’ndan sürdürülebilir moda yasası

Markaları şeffaflığa teşvik eden yasa, endüstrinin gezegene yükünü hafifletmeyi amaçlıyor.

New York Senatosu’ndan sürdürülebilir moda yasası

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre moda endüstrisi küresel karbon emisyonlarının yüzde 8 ila 10’undan sorumlu. Birçok büyük markanın ellerinde kalan stokları yakmak dahil olmak üzere çevre dostu olmayan birçok ek uygulaması da durumu daha iyi hale getirmiyor.

Endüstrinin gezegene yükünü hafifletmek adına öncü bir adım atan New York Eyalet Senatosu, 8 Ocak’ta açıklanan Moda Sürdürülebilirliği ve Sosyal Sorumluluk Yasası (S7428 / A8352) uyarınca bundan sonra moda perakendecileri ve üreticilerinden çevresel ve sosyal durum tespiti politikalarını açıklamalarını bekleyecek. Bunu yapmayan şirketlerin, ceza olarak çevresel adalet topluluklarına “doğrudan ve doğrulanabilir bir şekilde” fayda sağlayacak en az bir proje sunacak bir topluluk yardım fonuna yıllık gelirlerinin yüzde 2’sini hibe etmeleri gerekecek. Şirketlerin ayrıca, tek başlarına sorumlu oldukları karbon emisyonlarına ilişkin bilgileri de ifşa etmeleri istenecek.

Yasa, yıllık küresel geliri 100 milyon dolar ve üzerinde olan ve New York’ta ürün satan tüm markalar için geçerli olacak. New Standard Institute tarafından önerilen yasanın, BM İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri uyarınca, şirketleri tedarik zincirlerinin en az yüzde 50’sini baştan sona planlamak durumunda bırakabileceği belirtiliyor.

New Standard Institute’un kurucusu Maxine Bédat yasayı “tüm endüstrinin çalışma şeklini değiştirme potansiyeline sahip” olarak nitelendiriyor ve ekliyor: “Bugüne dek gönüllü bazı taahhütler oldu ancak şu anda şirketler üzerinde çok fazla baskı yok. Bu tür bir yasa, hiçbir şirketin çevreyi ve emeği sömürmemesini ve bunu rekabet avantajı olarak kullanmamasını sağlayacaktır.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.