Netflix’ten sinema televizyon sektörü çalışanlarına destek

4 milyon TL'lik yardımın dağıtımını İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası üstlenecek.

22.05.2020 - 17:45 | MediaCat

Salgın nedeniyle olumsuz etkilenen sektör çalışanlarına destek olmak amacıyla Mart ayında global bir girişim başlattığını duyuran Netflix, Türkiye’deki sinema televizyon sektörü çalışanları için İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Sinema Televizyon Sendikası ile ortak bir adım attı. Netflix, Türkiye’deki kamera arkası çalışanları için 4 milyon TL tutarında destek sunarken, desteğin yönetim ve dağıtımı ise İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası tarafından yürütülecek.

Söz konusu desteğe serbest çalışanlar da dahil olmak üzere Türkiye çapında prodüksiyonların durmasından olumsuz etkilenen kamera arkası çalışanları (kamera, ışık, ses, sanat yönetimi, makyaj, kostüm tasarımı ve ulaşım gibi farklı birimlerde asistanlık, koordinatörlük, operatörlük ve teknisyenlik gibi çeşitli görevler üstlenenler) başvurabilecek. Destek kapsamında bir defaya mahsus dağıtılacak kişi başı tutar ise 2 bin 500 TL olarak belirlendi.

Desteğe başvuru koşulları ve hak sahibi olma kriterleri hakkında detaylı bilgi içeren rehber, Sinema Televizyon Sendikası’nın internet sitesinde yer alıyor. Destek için başvuru süreci 25 Mayıs 2020’de başlayacak ve online başvuru formunun aynı sitede yayınlanmasının ardından başlayarak, 14 gün boyunca devam edecek. İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası üyelerinden oluşan değerlendirme kurulu, başvuruların başlamasını izleyen üç haftalık süreç içerisinde başvuruları inceleyecek ve desteğe hak kazananları belirleyecek.

Netflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin Diştaş, “Dünya çapında başarılara imza atan Türk sinema ve dizi sektörünün gücüne başlıca katkıyı sağlayan kamera arkasındaki çalışma arkadaşlarımız, pandemiden oldukça olumsuz etkilendi. Biz de bu zor günlerde onlara destek olabilmek için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası’na bu çalışmadaki işbirliklerinden ötürü teşekkür ediyoruz” dedi.

İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan ise “Sadece filmlerde görebileceğimizi düşündüğümüz günlerden geçerken, o filmleri izlememizi sağlayan Türkiye sinema ve televizyon sektörü çalışanlarına küçük de olsa bir yaşamsal katkı sağlayacak bu projeye dahil olduğumuz için mutluyuz. Kamudan özel sektöre, herkesin Türkiye sinemasına destek için sektörel bir dayanışma içinde olması gereken bu dönemde İKSV olarak biz de Netflix’in maddi katkısı ve Sinema Televizyon Sendikası ile hayata geçirilen bu desteğin sinemamızın yeni dönemde üreteceği ve festivalimizde göstereceğimiz filmlerin üretimine katkı sağlamasını diliyoruz” diye konuştu.

Sinema Televizyon Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Damla Kırkalı ise “Tüm dünyada olduğu gibi, coronavirus, ülkemiz sinema ve televizyon sektörlerine de darbe vurdu. Çoğunluğu serbest çalışan olan sektör çalışanları, bu zor ve belirsiz süreç sebebiyle büyük bir kaygı yaşıyor. Netflix’in başlatmış olduğu, Sinema Televizyon Sendikası ve İKSV’nin ortaklığıyla dağıtılacak olan bu cömert destek sektörümüz için çok kıymetli. Pandemi sebebiyle hayatları zora girmiş olan sektör çalışanlarına destek olmamızı sağlayan bu girişime ortak olduğumuz için Sinema Televizyon Sendikası olarak çok mutluyuz. Bu dayanışmanın diğer kurum ve kuruluşları da sektöre katkıda bulunmaya teşvik edeceğini umuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.