Nesquik reklamından hangi ifadeler kaldırıldı?

Reklam Özdenetim Kurulu, Nestle Nesquik'in televizyon reklamına, "Çocukları

01.11.2007 - 08:20 | MediaCat

Çocukların, “Sütün tadı yok ki” diye dertleştiği reklam filmi, anneler ve süt üreticilerinin dikkatinden kaçmadı. Reklam Özdenetim Kurulu kararıyla bu ifadeler reklamdan çıktı.

Reklam Özdenetim Kurulu, Nestle Nesquik’in televizyon reklamına, “Çocukları süt içmekten caydıracağı” gerekçesiyle müdahale etti. Nesquik için hazırlanan reklam filminde çocuklar arasındaki konuşmalarda “Biliyorum, sütü sevmiyorsunuz”, “Sütün tadı yok ki zaten” şeklindeki ifadelerin, çocukların reklam filmindeki kendi yaşıtlarının etkisi altında kalarak, süt içmekten caymasına neden olacağını ve gelişimlerini olumsuz etkileyeceğini ifade eden Kurul, reklamın bu haliyle yayınlanmamasını istedi. Geçtiğimiz hafta alınan kararın şirkete ulaştırılmasından sonra pazartesi gününden başlayarak reklamlarda yer alan sütü kötüleyen ifadeler kaldırıldı.

Nestle şirketinin de görüşlerini alarak karar veren Reklam Özdenetim Kurulu kararında “Ayrıca yine bu ifadelerin süt kategorisini kötüler nitelikle bulunduğuna da Reklam Uygulama Esasları’nın, “Reklamlar, doğrudan doğruya ya da ima yoluyla hiçbir firmayı, organizasyonu, hiçbir endüstriyel veya ticari faaliyeti, mesleği, hiçbir ürünü, aşağılayarak veya alay konusu ederek ya da benzer herhangi bir biçimde kötülememelidir” şeklindeki 9’uncu maddesine göre karar verilmiştir” denildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.