MediaCat

Onlar, nesilleri tükenmekte olan insanlar

Tüm dünyada yaklaşık 300 milyon kişi nadir hastalıklarla mücadele ediyor.

Onlar, nesilleri tükenmekte olan insanlar

Toplumda görülme oranı 2 binde 1’in altında olan hastalıklar “nadir hastalıklar” olarak tanımlanıyor. Frekansları bu denli düşük olduğu için de bu hastalıklar, ar-ge maliyetleri ve karlılık gibi nedenlerle daha büyük kitleleri hedefleyen ilaçların geliştirilmesine yatırım yapmayı tercih eden farmasötik endüstrinin radarından çoğu kez uzak kalıyor.

Tüm dünyada tanımlanmış yaklaşık 7 bin nadir hastalık bulunuyor. Bu hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalan kişi sayısının ise toplamda 250 ile 350 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu da aslında yüz milyonlarca kişinin sadece ekonomik gerekçelerle makul bir tedaviye ve yaşam kalitesine ulaşma şansını hiç bulamadığı anlamına geliyor.

Akıntıya karşı yüzmeyi benimsemiş gibi görünen İtalyan ilaç firması Dompé, nadir görünen hastalıkları temel iş koluna dönüştürmeyi başarmış görünüyor. Markanın “En Nadir Olanlar” (The Rarest Ones) isimli reklam kampanyası da kurumsal felsefesine vurgu yapıyor. Nadir hastalıklar konusundaki farkındalığı artırmayı hedefleyen kampanya filmi, “nesli tükenmekte olan hayvanlar kadar değer verilmeyen” hastaların hikayesini çarpıcı bir görsellikler aktarıyor. Kampanya Saatchi & Saatchi İtalya imzası taşıyor.

Kaynak: Creativity Online

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.