MediaCat

Mutfaktaki canavar

Greenpeace, endüstriyel et üretiminin doğada neden olduğu yıkımı jaguar Jag-Wah’ın ağzından anlatıyor.

Mutfaktaki canavar

Palm yağı nedeniyle evlerini ve hayatlarını kaybeden orangutanların hikâyelerini anlattığı Rang-Tan ile geçtiğimiz yılın çok konuşulan işlerinden birine imza atan Greenpeace, insan eliyle yıkıma sürüklenen hayvanları konuşturmaya bu kez bir jaguar ile devam ediyor.

Endüstriyel et üretiminin Amazon gibi ormanlarda neden olduğu zarara dikkat çekmeyi amaçlayan iki dakikalık animasyonda jaguar Jag-Wah, mutfağına girdiği ufak bir çocuğa, tükettikleri et ürünleri için ödenen bedelin ne denli büyük olduğunu anlatıyor.

Yapımını Cartoon Saloon’un üstlendiği, reklam ajansı Mother imzasını taşıyan animasyonu Netflix’in Narcos dizisinde Pablo Escobar’ı canlandıran Wagner Moura seslendiriyor.

Paul, Mary and Stella McCartney tarafından kurulan Meat Free Monday desteğiyle çekilen animasyon hakkında konuşan Greenpeace Birleşik Krallık Orman Çalışmaları Başkanı Anna Jones şu açıklamada bulunuyor: “Bu film geleceğimizin neden daha az et ve süt ürünü yemeye bağlı olduğunu güçlü bir şekilde gösteriyor. Bilim insanları bize Amazon’un 20 yıldan kısa bir süre içerisinde yok olabileceğini söylüyorlar. Bu, endüstriyel ölçekte et üreten şirketlerin hareketlerinin bir sonucu. Bu duruma acilen önlem almalıyız. Bu ormanlar onlara ev diyen yerli halklar, barındırdıkları eşsiz vahşi yaşam ve gezegenimizin sağlığı için son derece mühim. Ormanları korumak için endüstriyel ete sırt çevirme zamanı geldi. Büyük miktarda endüstriyel et satan süpermarketler ve fast-food şirketleri neden oldukları etkiyle yüzleşmek ve orman tahribatına son vererek, sattıkları et ürünlerinini yarısını 2025 yılına kadar bitki temelli sağlıklı seçeneklerle değiştirme taahhütünde bulunmak zorundalar.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.