Murdoch haber siteleri için para alacak

Murdoch, bir yıl içinde bütün gazete ve televizyonlarının internet sitelerini paralı hale getirmek istediğini açıkladı. Paralı sisteme ilk olarak...

07.08.2009 - 10:50 | MediaCat

Ünlü medya patronu Rupert Murdoch, bir yıl içinde bütün gazete ve televizyonlarının internet sitelerini paralı hale getirmek istediğini açıkladı. Paralı sisteme ilk olarak haber sitelerinden başlayacaklarını belirten Murdoch, başarılı olmaları durumunda gruba bağlı diğer tüm internet sitelerinde abonelik sistemine geçileceğini belirtti. Proje, News Corp. bünyesindeki en güçlü gazetelerden biriyle test edilecek.

BBC’nin online haber hizmetini ücretsiz sunduğunu hatırlatan Murdoch, en büyük rekabetin bu alanda yaşanacağını kaydetti. Murdoch, “Tüm haber sitelerimizi (Wall Street Journal, New York Post, Fox News gibi) paralı hale getiriyoruz. BBC gibi bedava haber veren rakiplerimiz olacak ama biz bu yarışta kazanan olmak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Haftalığı 2 dolar olacak

Reklam sektöründe bazı kıpırdanmalar olduğunu belirten Murdoch, gelecek yıl faaliyet kârlarında tek haneli iyileşmeler olabileceğini öngördü.

Murdoch’un hemen ardından Financial Times’ın Genel Yayın Yönetmeni Lionel Barber da aynı yönde bir açıklama yaparak, “12 ay içinde tüm büyük haber siteleri paralı hale gelecek” ifadesini kullandı. Borç batağı içindeki New York Times da çok yakın bir tarihte haftalık 2, aylık 5 dolara tüm okuyucularına internet sitesine sınırsız erişim hakkı tanıyacağını duyurdu.

Apple model olacak

Haber veren internet sitelerinin paralı hale getirilmesinde 0.99 dolara iTunes’tan şarkı satan Apple’ın çok başarılı olan sisteminin model olarak alınması düşünülüyor.

Gazeteler için internet sitelerini paralı hale getirmenin iki yolu var: Çok cüzi fiyatlara okunan haber başına okuyuculara fatura çıkarmak ya da aylık veya haftalık aboneliklerle okuyuculara sitedeki tüm bilgilere erişim imkanı vermek.

İnternet yatırımlarının geri dönüşü 2015’ten sonra

* New York Times, The Independent ve The Guardian gazetelerinin projeksiyonlarına göre, internete yapılan yatırımların geri dönüşü ancak 2015 yılından sonra alınabilecek.

* ABD’de yayınlanan 507 gazetenin günlük hafta içi tirajı, geçen yıla göre yüzde 4.6 gerileyerek 38.1 milyon adede indi.

* New York Times’ın ilan gelirleri 3’üncü çeyrekte yüzde 18.5 geriledi.

* Net kâr yüzde 51.4 azalarak 6.5 milyon dolar seviyesine indi.

* S&P, New York Times’ın kredi notunu düşürdü.

* Wall Street Journal’ı bünyesine katan News Corp’un net kârı yüzde 30 eriyerek 515 milyon dolara düştü.

Kaynak:www.gazetevatan.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.