MediaCat

Monster Notebook rotayı Avrupa’ya çevirdi

Yurtdışı yatırımlarında rotayı Avrupa’ya çeviren Monster Notebook’un marka yolculuğunu, oyun ekosistemine katkılarını, gelecek hedeflerini ve daha fazlasını CGO Cem Çerçioğlu anlatıyor.

Monster Notebook rotayı Avrupa’ya çevirdi

Monster Notebook’un Türkiye’den küresel bir teknoloji markası çıkarma tutkusuyla 2000 yılında Kadıköy’de küçük bir depoda başlayan hikâyesi, günümüzde Dubai’den Berlin’e uzanan geniş bir coğrafyada devam ediyor. Yurtiçi yatırımlarını hız kesmeden sürdüren, aynı zamanda Türkiye oyun ekosistemine Monster Gaming Lab ve Monster Ambassador Program gibi proje ve inisiyatiflerle destek veren markanın Berlin’le başlayan Avrupa macerasının gelecekteki en yakın durağı ise Londra.

Monster Notebook’un yurtdışına uzanan marka yolculuğunu, Türkiye oyun ekosistemine katkılarını, gelecek hedeflerini ve daha fazlasını Monster Notebook Chief Growth Officer’ı CGO Cem Çerçioğlu’dan dinledik.

2000 yılından bu yana faaliyet gösteren genç ama bilinirliği yüksek bir markasınız. Monster Notebook’un 21 yıla yayılan marka yolculuğunun dönüm noktalarını nasıl tanımlarsınız?

Monster Notebook Chief Growth Officer Cem Çerçioğlu

Monster Notebook’un marka yolculuğu sizin de ifade ettiğiniz gibi 2000 yılında, Kadıköy’de küçük bir depoda başladı. Pazara ilk adım attığı günden beri, ürünleriyle ve hizmetleriyle mükemmel bir kullanıcı deneyimi yaratmayı hedefleyen, aynı zamanda marka duruşu ile Türkiye oyun ekosisteminin henüz olgunlaşmaya başladığı yıllarda bile ekosisteme liderlik eden bir firma aslında. Tüm adımlar daha ilk günden itibaren, Türkiye’den küresel bir teknoloji markası çıkarma tutkusuyla atılıyor. Bu yolculuğun ilk büyük dönüm noktası 2007-2008 yıllarında yaşanıyor. 2007 şirketin kurulduğu yıldan itibaren en büyük ciroyu yaptığı, marka bilinirliğinin kulaktan kulağa dalgalar halinde yayıldığı bir sene. 2008’de tüm dünyayı etkileyen ekonomik krizin patlak vermesiyle, tedarik, üretim ve nakit akış anlamında ciddi zorluklar ortaya çıkıyor. Neyse ki sürecin kararlılıkla ve başarıyla yönetilmesi sayesinde 2007’de elde edilen büyüme eğrisi bir süre yatay devam ediyor ve ardından tekrar ivmeleniyor.

Bir diğer önemli dönüm noktası ise Lefkoşa ile Kıbrıs ve ardından Dubai’deki operasyonlarının başlaması ile ilk yurtdışı açılımının gerçekleşmesi oluyor. Böylece Suudi Arabistan, Kuveyt, Mısır gibi ülkelerle başlayan yurtdışı yolculuğu daha sonra hız kesmeden devam ediyor ve Monster Notebook’un global bir marka olma yolundaki adımları giderek güçleniyor. Bu süreçte bir yandan Türkiye pazarında elde ettiğimiz sürdürülebilir bir büyüme katsayımız var. Hem ürünlerimizin performansı hem de satış sonrası desteklerimizin gücü sayesinde ülkemizdeki bilgisayar markaları arasında müşteri memnuniyeti en yüksek ve en çok teşekkür edilen marka olma başarısını elde ediyoruz. Bilinirlikte ise oyun bilgisayarı denilince akla gelen ilk marka konumundayız. Ülkemizdeki kullanıcılarımızla bu bağı daha da güçlendirmek için Türkiye yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederken yurtdışındaki yatırımlarımızda rotayı Avrupa’ya çevirdik.

Berlin mağazamız Avrupa’nın en büyük oyun deneyim mağazası olarak faaliyet gösteriyor.

Avrupa’daki operasyonlarımızı oyun ekosisteminin en dinamik olduğu ve girişimcilik açısından Avrupa’nın başkenti sayılan Berlin’in en merkezi yerinde, Alexanderplatz meydanında bulunan mağazamızdan yönetiyoruz. Berlin mağazamız Avrupa’nın en büyük oyun deneyim mağazası olarak faaliyet gösteriyor. 1000 metrekarelik alandaki bu mağazamızı ziyaret eden oyun ve teknoloji tutkunları en son oyunları ve eğlence teknolojilerini deneyimliyor. Türkiye’de de olduğu gibi, satışlarımızın çok ciddi bir bölümü dijital kanallar üzerinden gerçekleşiyor. Pandemi koşulları nedeniyle bir süre yavaş ilerleyen süreç son bir senedir oldukça hızlı ilerliyor. Marka bilinirlik skorlarımız her geçen gün yükseliyor. En kısa sürede pazarın en iddialı oyuncuları arasına gireceğimizi düşünüyorum. Heyecan verici bu yolculuktaki bir diğer kilometre taşı ise Birleşik Krallık açılımımız. Geçtiğimiz ay resmî süreçleri tamamladık. Çok yakında çevrimiçi kanallarda, 2022 itibarıyla ise Londra’da fiziksel mağaza ile aksiyon alacağız.

Monster Notebook olarak hedef kitlenize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

En üst seviye performans gerektiren alanlarda kullanmak üzere, güçlü ve taşınabilir bilgisayar ihtiyacı olan herkes için mükemmel bir teknoloji deneyimi sunuyoruz.

Oyun başta olmak üzere güç ve performans gerektiren uygulamaları çalıştıran yüksek performanslı dizüstü bilgisayarlar ve oyuncu ekipmanları üretiyoruz. Türk mitolojisindeki güç ve yenilmezlik ile özdeşleşmiş Abra, Tulpar, Semruk, Huma, Markut gibi figürlerden ilham alarak tasarladığımız oyun bilgisayarlarımız ve oyuncu ekipmanlarımız ile her seviyeden oyuncuya en iyi oyun deneyimini sunuyoruz. Cihazlarımız aynı zamanda savunma sanayi, mimarlık, grafik tasarımı, video içerik üreticiliği gibi alanlarda, çalışırken yüksek performansa gereksinim duyan profesyoneller tarafından tercih ediliyor. Kısacası en üst seviye performans gerektiren alanlarda kullanmak üzere, güçlü ve taşınabilir bilgisayar ihtiyacı olan herkes için mükemmel bir teknoloji deneyimi sunuyoruz.

Ayrıca, müşteri memnuniyeti ve güçlü teknik destek alanlarında öne çıkarak rakiplerimizden farklılaşıyoruz. Ömür boyu ücretsiz bakım, oynayamadığın oyun olursa iade garantisi, koşulsuz müşteri mutluluğu gibi taahhütlerimizin sonuna kadar arkasında duruyor, bu sayede özellikle oyunseverler ve kreatif alanda çalışan, kusursuz bir teknoloji deneyimi arayan kullanıcılar tarafından tercih ediliyoruz.

Monster Gaming Lab ve marka elçiliği programı Monster Ambassador Program gibi proje ve inisiyatiflerle Türkiye oyun ekosistemine anlamlı bir katkı sunuyorsunuz. Öte yandan Intel, Microsoft ve NVIDIA gibi sektörün büyük oyuncularının ortaklığıyla gerçekleştirdiğiniz projeler de var…

Monster Notebook olarak en büyük tutkumuz müşterilerimize yüksek performanslı, mükemmel bir oyun deneyimi sunmak.

Oyun ekosistemine özel geliştirdiğimiz girişimcilik programımız Monster Gaming Lab’ın dördüncü dönem başvuruları geçtiğimiz günlerde sona erdi fakat her dört ayda bir yeni başvurular alınıyor. Burada farklı aşamalarda olan girişimciler ihtiyaçlarına özel eğitimlere katılıyor, oyun dünyasının en iyi mentorlarıyla birebir görüşmeler yapıyor ve girişimlerini geliştirme imkânı buluyor. Kendilerine sağlanan mentorluk, eğitim desteği, ekipman ve yazılım desteği, çalışma ortamı desteği, maddi destekler gibi ayrıcalıklarla gelecek vaat eden oyunlar üretiyorlar.

Monster Ambassador Program kapsamında ise içerik üreticilerini destekliyoruz. Facebook, YouTube, Twitch, Twitter, LinkedIn ve Instagram platformlarından herhangi birinde içerik üreticiliği yapan herkes programa başvurabiliyor. Konu veya alan sınırlaması da yok. İçerik üreticilerine Monster Notebook cihaz ve ekipmanlarını deneyimleme, takipçileriyle bu deneyimi paylaşma, deneyimledikçe ödül kazanma fırsatı sunuyoruz.

Monster Notebook olarak en büyük tutkumuz müşterilerimize yüksek performanslı, mükemmel bir oyun deneyimi sunmak. Şüphesiz ileri seviye donanım konfigürasyonları bu deneyimin en belirleyici unsuru. Bununla birlikte, piyasaya sunduğumuz laptoplardan kullanıcılarımızın en üst seviyede faydalanabilmesi için dünyanın önde gelen teknoloji devleriyle işbirlikleri kuruyoruz ve en popüler PC oyunlarını kullanıcılarımızla buluşturuyoruz. Örneğin Microsoft ile geliştirdiğimiz bir işbirliği kapsamında, bütün Windows 10 ve 11 yüklü laptop alımlarında Xbox Game Pass for PC Ultimate üyeliği sunuyoruz. Böylece kullanıcılarımız 100’ün üzerinde yüksek kaliteli bilgisayar oyununa erişim sağlıyor. NVIDIA ile de çeşitli bundle kampanyaları yapıyoruz. Örneğin halen devam etmekte olan son kampanyamızda seçili GeForce RTX 30 serisi ekran kartlı Monster Notebook modellerini satın alan oyuncular Marvel’s Guardians of the Galaxy oyununa sahip oluyor.

Oyuncuları destekleyen, kullanıcılarımızla bağımızı daha da güçlendiren bu tarz projeler bizim için çok anlamlı. Ayrıca, uzun soluklu ve güçlü işbirliklerimiz sektörümüzün gelişimine de katkı sunuyor. Bu anlamda harika geridönüşler alıyoruz. Örneğin geçtiğimiz günlerde son zamanların en büyük sektörel buluşmalarından biri olan Intel Gaming Summit gerçekleşti. Intel’in, yeni teknolojilerini ve oyun ekosistemi özelindeki yeni yatırımlarını globaldeki sektör paydaşlarına tanıttığı etkinlikle Intel ve Monster Notebook’un stratejik ortaklığı Intel’in tüm dünyadan partnerlerine örnek gösterildi, gerçekten gurur vericiydi.

Öğrencilerin ve yaratıcı sektörlerde çalışanların okul ve mesai süreçlerinde verimliliğini artıracak bir bilgisayar ne gibi özelliklere sahip olmalı?

Öğrencilerin sürekli yanında taşıyabileceği hafiflikte, aynı zamanda öğrenim hayatı boyunca kullanabileceği uzun ömürlü ve yüksek performanslı bir dizüstü bilgisayarın özellikleri nelerdir dediğimizde ilk etapta işlemci ve ekran kartı bileşenlerine bakmak gerekiyor. Mimarlık, mühendislik ve kreatif alanda öğrenim gören veya profesyonel olarak çalışan kullanıcıların başvurduğu grafik ve görsel ağırlıklı uygulamalarda hızlı ve sorunsuz bir deneyim için güçlü ekran kartları ve yeni nesil işlemciler önemli. Özellikle rendering süreçlerinde belirleyici olan ekran kartının yüksek performanslı olması ilk beklentiler arasında. Bu kullanıcılar için, en sık kullanılan render programlarında süreyi yarıya düşüren RTX serisi ekran kartlı ürünlerimizi öneriyoruz. NVIDIA Broadcast uygulaması da çevrimiçi dersler sırasında gürültüyü azaltan, seslerin yankı yapmasını önleyen yapay zekâyla geliştirilmiş ses ve video özellikleriyle kullanıcıların ilgisini çekiyor. Bunun dışında, 11’inci nesil Intel işlemcilerle güçlendirilmiş yeni model Monster Notebook’lar, işlemcilerindeki yeni çekirdek mimarileri sayesinde maksimum performans sağlıyor. Ayrıca, bu ürünlerimizdeki kablosuz ağ kartları yaklaşık üç kat daha yüksek Wi-Fi hızıyla kesintisiz ağ bağlantısı elde etmenize yarıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.