MediaCat

Monster istihdam beklentilerinin nabzını tuttu

İK profesyonelleri en çok üst düzey yönetici pozisyonlarını doldurmakta zorlanıyor.

Monster istihdam beklentilerinin nabzını tuttu

Monster, “İnsan Kaynakları Zirvesi”nde istihdamın nabzını tutan bir anket yaptı. 200 insan kaynakları profesyonelinin katılımı ile gerçekleştirilen ankette işveren markası kavramı, doldurulması en zor pozisyon, geride bırakılan yılın değerlendirilmesi ve gelecekten beklentiler gibi konulara dair çarpıcı veriler elde edildi.

“Doldurmakta en çok zorlandığınız pozisyonlar neler?” sorusunun sorulduğu ankette 200 insan kaynakları profesyonelinin yüzde 31’i “Üst Düzey Yönetici” yanıtını verirken yüzde 25’i bunun “Teknik Pozisyonlar” olduğunu ifade etti. Ankette, doldurmakta en çok zorlanılan diğer pozisyonlar ise şöyle sıralandı: Satış (yüzde 15), Diğer (yüzde 15), Pazarlama (yüzde 9), İdari (yüzde 4).

Monster’ın yönelttiği “İstihdam hedefleriniz açısından 2011 verimli bir yıl oldu mu?” sorusuna, İK profesyonellerinin yüzde 89’u “Evet” yanıtını verirken, verimsiz bir yıl olduğunu düşünenler sadece yüzde 11 oranını kapsadı.

“İşveren markası konumlandırmasında en etkin platform hangileridir?” sorusuna verilen yanıtlarda “Linkedin” yüzde 34’lük oranla 1. sıraya yerleşirken; 2. sırada yüzde 30 oranıyla şirketlerin kendi siteleri, yüzde 23 oranıyla Facebook ve yüzde 13 oranıyla Twitter 3. ve 4. sıralarda yer aldı.

“2012 yılında istihdam açısından odağınız ne olacak?” sorusuna 200 İK profesyonelinin çoğunluğu yüzde 73 gibi yüksek bir oranla “Büyüme” yanıtını verirken istihdam odağını “Toparlanma” olarak belirleyen insan kaynakları profesyonellerinin oranı yüzde 13 olarak gerçekleşti. Anket katılımcılarının yüzde 10’u 2012’yi bir “Hayatta Kalma” yılı olarak görürken, yalnızca yüzde 4’lük kısmı istihdamda “Küçülme” yanıtını verdi.
 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.