Monica Lewinsky 17 yıldan sonra açıldı

Lewinsky bugün siber zorbalıkla mücadele ediyor.

25.06.2015 - 17:57 | Alev Kaynak

Monica Lewinsky 17 yıldan sonra Cannes Lions'ta açıldı

Bugün Cannes Lions sahneleri, 17 yıl önce dönemin ABD Başkanı Bill Clinton‘la yaşadığı iddia edilen ilişkisi nedeniyle dünya çapında bir skandalın öznesi olan Monica Lewinsky‘yi ağırladı. Lewinsky yıllar önce yaşadıklarını paylaştı çünkü artık dikkate alınmasının zorunluluk olduğuna inandığı bir tespiti vardı: “1998 yılında internetin bize getireceklerine dair bilgi sahibi değildik. Artık bunu biliyoruz ve bildiğimiz şey bugün internet üzerinden, 17 yıl önce yaşadığım tacizlerin çok daha fazlasının, özel ya da tüzel, pek çok kişiye yapıldığı. Bunu durdurmanın zamanı geldi.”

Böyle bir dünyada yaşamak ister misiniz?

Yanlış anlaşılmaları önlemek adına ekleyelim; Lewinsky, konuşmasında Bill Clinton’la yaşadığı iddia edilen ilişkisinden bahsetmedi. Sonrasında yaşadığı medya ve Beyaz Saray otoritelerinden oluşan büyük bir aygıt tarafından kendisine yönelen tacizlerden bahsetti. Utancın meta olarak kullanıldığı internet dünyasının gitgide bir “taciz kültürü”ne dönüştüğünü belirten Monica Lewinsky, yanlışlıkla yapılan masum bir online paylaşımın, gördüğü tacizler ve aşağılamalar nedeniyle paylaşımcısını intihara sürükleyebileceğinin altını çizdi.

Monica Lewinsky 17 yıldan sonra Cannes Lions'ta açıldı

Lewinsky, iCloud hesapları hack’lenen ünlüleri de anmayı ihmal etmedi: “Utanç, daha fazla tıklanıyor. Daha fazla tıklanan haber, daha fazla reklam alıyor. Daha fazla reklam daha fazla para kazandırıyor. İnternet dünyasında utanç üzerine kurulu bu ekonomik döngüye bir son verilmeli.”

Bugün, siber zorbalıkla mücadelelerini sürdüren Monica Lewinsky bir soruyla noktaladı sunumunu: “İnternet yüzünden yaşanan aşağılama ve kederlerin eksik olmadığı bir dünyada yaşamak istediğinizden emin misiniz?”

Fotoğraflar: People Mag ve @RonaldPYoung

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.