Mobil pazarlama yükselişte

100 milyon dolarlık bir pazara ulaşan mobil pazarlamada firmalar 20 milyon kişiye ulaştı. Türkiye'nin lider ülkelerden olduğu mobil pazarlama pazarının...

01.01.2010 - 00:00 | MediaCat

100 milyon dolarlık bir pazara ulaşan mobil pazarlamada firmalar 20 milyon kişiye ulaştı. Türkiye’nin lider ülkelerden olduğu mobil pazarlama pazarının 5 yılda 10 kat büyümesi bekleniyor.
 
"Mesaj at kazan", "Kapaktaki şifreyi yolla, kazan." Son yıllarda pazarlamanın yeni bir boyutunu oluşturan mobil pazarlama 100 milyon dolarlık bir pazar yarattı. İnternet, ses ve SMS’le hedef kitleye ulaşan mobil kampanyaları kullanan firma sayısı 500’ü geçerken bu kampanyaları takip edenlerin sayısı ise 20 milyona ulaştı. 3G’nin de katkısıyla mobil pazarlama faaliyetlerindeki büyümenin önümüzdeki yıllarda katlanarak artacağı belirtiliyor.

2009’da 127 milyon TL olan mobil pazarlama cirosunun önümüzdeki 5 yılda 10 kat artacağını kaydeden Aerodeon Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Derinkök, 2014’te bu rakamın 1 milyar 285 milyon TL olacağını öngörüyor. Bu markaları Türk halkının iyi takip ettiğini belirten Derinkök, bu gelişimi genç nüfusun mobil uygulamalara hızlıca adapte olabilmesine avantajı ve Türk halkının faydalara açık olmasına bağlıyor. Derinkök, Türkiye’nin dünya mobil pazarlama cirosunda da yüzde 10 civarında paya sahip olduğunu belirtiyor:

"Türkiye mobil pazarlamada ciro olarak lider ülkelerden. 2009’da 20 milyonun üzerinde kullanıcının mobil pazarlama kampanyalarına katıldığı düşünülürse, gelecekte bu alanda büyümenin devam edeceğini söylemek yanlış olmaz. Öyle ki 2008’den beri kullanılan mobil internette aylık toplam sayfa gösterimi birkaç yüz milyonun üzerine çıkmış durumda ve bu rakam, 3G ile birlikte her ay hızla yükseliyor." 
 
505 marka kampanya yaptı
Markaların sadakat, imaj ve satışa yönelik tanıtım ihtiyaçlarını mobil teknolojiyi kullanarak yapma isteklerinin her geçen gün arttığını dile getiren Derinkök, 2009’da 505 markanın mobil pazarlama ağını kullandığını söylüyor. Daha çok perakende ve bankacılık sektörlerinin mobil kampanyaları kullandığını ve mobil tanıtımların televizyon veya başka bir mecraya göre etkisinin çok daha net ölçülebildiğini anlatan Derinkök, mobil uygulamaların önce hızlılıkla dikkatleri çektiğini ardından kolay erişim için önemli olduğunu, şimdi ise lokalleşmeyle ilerleyeceğini aktararak "Müşteriyi en hızlı şekilde çekmek için markalar kendi lokasyonlarını direkt gösteren paketler yapacaklar. Telefonunuzla Beyoğlu’nda yer alan mağazalarını veya bankanın şubelerini noktalarıyla görebileceksiniz" diyor. 
 
2010 satış yılı olacak
Türkiye’nin ilk mobil tanıtım uygulamasını 2001’de Lipton ile kendilerinin başlattığını hatırlatan Mobilera Genel Müdürü Zehra Öney ise diğer mecraların da bu kanal üzerinden tanıtımlara yöneleceğini düşünüyor. Öney, "Önümüzdeki 5 yıl içinde interaktif pazarlama yöntemlerinin daha çok kullanılacağını, hatta analog kanalların mobil kanallar içine entegre olacağını düşünüyoruz" diyor. En son yaptıkları Acun ile Coca-Cola reklamında milyonların bu kampanyaya katıldığını belirten Öney, operatörlerle birleşen markaların çok daha büyük faydayla tüketicilere ulaştığını vurgulayarak "2010, satış yılı olacak. Bu nedenle daha çok satış odaklı kampanyalar ön plana çıkacak. Tüketiciyi anında yakalayacak hediye gamları dikkat çekecek" diyor.
 
Kişiye özel tanıtım
Project House Mobil Pazarlama Satış Yöneticisi Müge Murat da dünyada tüm pazarlama bütçelerinin azaldığı bir süreçte mobil pazarlamada iş hacminin büyüdüğünü vurguluyor. 2001’de markalara SMS ile iletişimin mümkün olduğundan bahsederken bugün artık birçok markanın mobili temel pazarlama planlarına aldıklarını belirten Murat, mobil pazarlama harcamalarının 2010’da yüzde 26 artacağını söylüyor.

Mobil pazarlamaya yönelik en güncel trendlerin ise kişiye özel SMS uygulamaları, mobil reklam mecraları, hedefli mesaj ve mobil web siteleri olacağını söyleyen Murat, "Cep telefonları hayatımızın önemli bir parçası. Bu nedenle markalar için hedef kitlelerine doğru mesajla, doğru yerde ve doğru zamanda ulaşabildikleri ve geri dönüşünü ölçümleyebildikleri bu alanın geleceği çok parlak. Etkileme maliyeti diğer mecralarla kıyaslandığında geri dönüşü en yüksek mecra olması nedeniyle önümüzdeki yıllarda da hızla büyüyecek bir alan" diye konuşuyor.
 
Oyuncu sayısı artacak
İlk mobil pazarlama kampanyalarının Text&Win (katıl-kazan) kurgularıyla 2002’de başladığını hatırlatan ve bunu kontör/dakika kampanyalarıyla anında kazan kurgularının izlediğini söyleyen Teknomart Mobil Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Ortak Kerem Kapancı da bundan sonraki süreçte lokasyon bazlı servislerin yaygınlaşacağını belirtiyor. Büyüyen bir pazar olması nedeniyle mevcut oyuncuların yanı sıra pazara katılan ve pastayı büyüten yeni oyuncular olacağını aktaran Kapancı, reklamverenlerin, pazarlama bütçesi olan ve yöneten şirketlerin, giderek darlaşan marjlar ve artan rekabet koşulları altında bütçelerini en verimli şekilde kullanmak için mobil pazarlamanın etkinliği ve gücü hakkındaki farkındalıklarının artacağını söylüyor. Kapancı, "Doğru zamanda, doğru mesajı, doğru yerde, alan ‘doğru müşteriler’, bu tip kampanyalara daha büyük ilgi gösterecek ve reklamverenlerin daha büyük geri dönüş oranlarına daha kolay ve daha az maliyetli olarak ulaşmalarını sağlayacak. Bunu yaparken kendileri de bir fayda elde ettikleri için bunu mutlulukla yapıyor olacaklar. 3G gibi teknolojik gelişmelerin ışığında, lokasyon bazlı servisler, ‘augmented reality’ gibi yenilikçi servisler, günlük hayatımızdaki yerini alacak" diyor.
 
8.5 MİLYON KİŞİ MAÇ SKORLARINI MOBİL TAKİP EDİYOR
Mobil mecrada tanıtım hizmeti veren yaklaşık 20 firma bulunuyor. Mobil uygulamalar içinde en çok takip edilen paket ise maç skorları. Yaklaşık 8.5 milyon kişinin abone olduğu maç skoru paketini, hava durumu ve finans-piyasa paketleri takip ediyor. Mobil pazarlamanın tanıtım SMS’leri, wap siteleri kanalıyla yapıldığını ve profillenmiş izinli veritabanlar olduğunu belirten Aerodeon Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Derinkök, "8.5 milyon kişi bu uygulamayı alıyor. Dominos Pizza, Pepsi, Head&Shoulders gibi pek çok marka, maç skorlarını kullanarak tanıtım yapıyor. Bunu; hava durumu, piyasa paketi, astroloji ve kadına yönelik tanıtımlar izliyor" diyor. Bu paketlere son olarak da "pusula" eklendi. Eczane, hastane ve polis noktalarını gösteren pusula uygulaması; kısa sürede ilanlarla güçlendirilerek kullanıcı sayısının artırılması hedefleniyor.

Kaynak: Referans
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.