Mobil iletişim vergilerinde dünya lideri Türkiye

Türkiye, mobil iletişim hizmetleri alanında AB ortalamasının üç katı vergi oranıyla...

31.07.2008 - 15:39 | MediaCat

Türkiye, mobil iletişim hizmetleri alanında AB ortalamasının üç katı vergi oranıyla açık ara dünya şampiyonluğunu eline tutuyor. İstanbul Ekonomi Danışmanlık tarafından hazırlanan rapor, AB’ye uyum ve Türk ekonomisinin daha hızlı büyümesi için Hazine Payı ve Özel İletişim Vergisi’nin kaldırılmasını öneriyor.

Türkiye’de mobil iletişim hizmetlerinden alınan vergilerin toplamının, AB ortalamasının üç katından fazla olduğu açıklandı. Türkiye bu hizmetlerden alınan ve aritmetik toplamı yüzde 58’e ulaşan vergi oranıyla açık ara dünya lideri konumunda iken, AB ülkelerinde bu oran yüzde 15-25 arasında kalıyor. İstanbul Ekonomi Danışmanlık, vergi uygulamasının bu sektörde AB’ye uyuma, Türk ekonomisinin büyümesine ve gelir dağılımının düzeltilmesine engel olduğuna işaret ederek Hazine Payı ve Özel İletişim Vergisi’nin kaldırılmasını önerdi.

İstanbul Ekonomi Danışmanlık tarafından yapılan “Mobil İletişime Yönelik Vergi Politikaları: AB Örneği ve Türkiye” başlıklı araştırmanın sonuçları, düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı. İstanbul Ekonomi Danışmanlık Yönetici Ortağı Sinan Ülgen, Türkiye’de mobil iletişim hizmetlerinden alınan Katma Değer Vergisi, Özel İletişim Vergisi ve Hazine Payı oranının toplamda yüzde 58’e ulaştığını, oysa gelişmekte olan 50 ülkede bu vergilerin ortalamasının yüzde 17.1, AB ülkelerinde ise yüzde 20 olduğunu kaydetti.

Mobil iletişim hizmetlerinden alınan vergilerin yüksekliğinin, Türkiye’nin AB’ye uyum sürecindeki en önemli sektörel eksikliklerinden biri olduğunu belirten Sinan Ülgen, “Bu yüksek vergiler, AB’ye uyum yükümlülüğüyle çeliştiği gibi, Türk ekonomisinin büyüme hızını da yavaşlatıyor. Ekonominin genel verimliliğini düşüren yüksek vergiler gelir dengesizliğini artırıyor; internete erişimi kolaylaştıracak mobil teknolojilerin kullanımını pahalılaştırarak fırsat eşitliğine zarar veriyor” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.