Mobil eğlence satışları arttırdı

Teknolojinin “küçülmesi” ile mobil eğlence cihazlarına olan ilgi artarken, yapılan bir araştırmaya göre yıl sonu itibarıyla tüm dünyada bu cihazların satışının...

10.12.2009 - 00:00 | MediaCat

Teknolojinin “küçülmesi” ile mobil eğlence cihazlarına olan ilgi artarken, yapılan bir araştırmaya göre yıl sonu itibarıyla tüm dünyada bu cihazların satışının 400 milyona ulaşması bekleniyor.

In-Stat araştırma şirketinin raporundan derlenen bilgilere göre, küresel kriz, elektronik sektörünü etkilemiş de olsa özellikle taşınabilir cihazlara olan ilgi her geçen gün artıyor.

Rapora göre, taşınabilir elektronik cihaz satışları, 2008 yılına göre yüzde 10 civarında arttı.

Dijital radyo çalar, elektronik kitap okuyucu, eğitici elektronik oyunlar, PSP gibi taşınabilir oyun konsolları, mp3 çalar, video oynatıcılar ve kişisel yön bulma/navigasyon cihazlarının toplam satışının, yılbaşı hediyeleri ile birlikte 400 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Aynı rapora göre bu rakamın 2013 yılında yıllık 600 milyon adete ulaşması bekleniyor.

Bu cihazlara arasında mp3 çalar ile taşınabilir oyun konsollarının yanı sıra elektronik kitap okuyucuların önemli ölçüde başı çektiği belirtiliyor. “Akıllı cep telefonlarının” (Smart Phones) da satış rakamlarına katkısı olduğu görülüyor.

Raporda dikkati çeken bazı öngörüler şöyle:

-Kıta Avrupası’nda portatif eğlence cihazları satışı 2013 yılında yıllık 157 milyon adete ulaşacak. Bu rakam Japonya’da ise 58 milyon adet olarak öngörülüyor.
-Kişisel navigasyon cihazı satışları 2012 yılında 56 milyon adet olacak.
-Taşınabilir video/müzik çalıcı satışları bu yıl sonu itibarıyla 225 milyon adete yükselecek. Asya-Pasifik bölgesi, en çok cihaz satışı gerçekleştirilecek alan olarak dikkat çekecek.
-Geçtiğimiz yıl küresel anlamda 1 milyon adet satılan toplam elektronik kitap okuyucu cihazları, 2013 yılında 30 milyonu geçecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.