2018 mobil reklam yatırımları açıklandı

MMA Türkiye 2018 Mobil Reklam Harcama Araştırma raporu verilerine göre geçtiğimiz yıl mobil reklam yatırımları 1 milyar 503 milyon TL olarak gerçekleşti.

06.03.2019 - 11:33 | MediaCat

2018 mobil reklam yatırımları açıklandı

MMA Türkiye (Mobil Pazarlama Birliği), Kantar Media işbirliğinde gerçekleştirdiği 2018 Mobil Reklam Harcama Araştırma raporunun sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonucuna göre 2018 yılında mobil mecralara yapılan reklam yatırımları 1 milyar 503 milyon TL olarak gerçekleşti.

Raporun mobildeki büyümeyi net olarak gösterdiğini belirten MMA Türkiye Yönetim Kurulu Eş Başkanı Erdem Tolon, “Araştırmaya veri ve öngörüleriyle destek veren tüm paydaşlara teşekkür ediyoruz. Geleceği şekillendirmesi beklenen yapay zekâ, büyük veri, IOT ve zenginleştirilmiş/artırılmış gerçeklik gibi trendleri incelediğimiz zaman mobilin tüm bu trendlerin merkezinde olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu bağlamda günümüzde önemli bir mecra konumuna gelen mobilin ilerleyen dönemde önemini daha da arttıracağını öngörmekteyiz” açıklamasında bulunurken, data odaklı reklamcılığın mobil arama ve programatik yatırımlara ortalamanın üzerinde bir büyüme getirdiğini ve bu büyümenin önümüzde yıllarda devam etmesini beklediklerini ifade eden MMA Türkiye ve MENA Bölge Direktörü Melis Ertem, gelecek dönemde influencer marketing veya oyun içi reklamlar gibi farklı alt kırılımların da pazardaki yerini belirlemek istediklerini söyledi.

Programatik revaçta

  • Araştırma sonuçlarına göre 2018’de mobil display reklam harcamaları 957,94 milyon TL olarak gerçekleşirken, mobil arama motorlarına yapılan reklam yatırımları ise toplam mobil harcama içerisinde yüzde 36’yı geçerek 545,36 milyon TL oldu.
  • Display altında yer alan banner, rich media gibi gösterim veya tıklama temelli reklamlara yapılan yatırım 629,06 milyon TL seviyesine ulaşırken; YouTube, sosyal medya videoları ve lokal yayıncıların mecralarında yer alan videolar da dahil olmak üzere video reklamlar 328,88 milyon TL ile toplam yatırımlardan yaklaşık yüzde 22 pay aldı.
  • Programatik olarak tabir edilen ve reklam alım-satım sürecinin insanlar yerine makineler arasında gerçekleştiği sistem üzerinden sunulan mobil reklamlar için yapılan yatırımlar 686,99 milyon TL ile toplam mobil harcamadaki payını yaklaşık yüzde 46’ya çıkarttı.
  • Sosyal medyaya yapılan yatırımlar 397,88 milyon TL’ye ulaşırken, native reklam yatırımları 58,84 milyon TL olarak gerçekleşti.

Dileyenler, MMA Türkiye 2018 Türkiye Mobil Reklam Harcama Araştırması raporuna buradan ulaşabilir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.