Mikromobilite pazarına taze kan

Abu Dhabi merkezli Fenix, Türk mikromobilite şirketi Palm'ı satın alarak Türkiye pazarına adım attı.

03.08.2021 - 15:11 | Aylin Anıl

Mikromobilite pazarına taze kan: Fenix

Abu Dhabi çıkışlı Fenix, Türkiye merkezli mikromobilite şirketi Palm’ı 5 milyon dolara satın aldı. Bu el değiştirme, Fenix’in geçen kasım ayındaki lansmanından bu yana beşinci Ortadoğu ülkesine ve on üçüncü şehrine doğru genişlemesi anlamına gelirken, onu bölgesel rakipleri KIWIride, Careem ve Arnab Mobility’nin önüne geçirerek bölgedeki en büyük paylaşımlı mikromobilite operatörü yaptı.

Fenix Kurucu Ortağı ve CEO’su Jaideep Dhanoa şirketin yeni adımına dair, “Palm’ın İstanbul’da anlamlı bir yeri var ve şehir yakın vadede şirketimiz için büyük bir odak noktası olacak” açıklamasında bulundu ve ekledi: “İstanbul dışında, Türkiye genelinde de muazzam bir fırsat görüyoruz. Ülke 83 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor ve minimum 1 milyon insanı barındıran 24 şehri var. Örneğin Mersin, Palm’ın bugün faaliyet gösterdiği ve yatırım yapmaya devam edeceğimiz sahil kentlerinden sadece biri.”

Palm’ın kurucuları Berhan Gökşin ve Alican İstanbullu, şirkete ve Fenix’in Türkiye çapındaki genişleme planlarına liderlik etmeye devam edecek. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, mevcut Palm hissedarları da Fenix’in Türkiye pazarındaki ilerleme çabalarına destek verecek.

Palm’ın satın alınması, şirketin Ninebot marka bin 500 elektrikli scooter’dan oluşan filosunu Fenix’e devrederek şirketin toplam araç sayısını 10 bine çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda Fenix’e 15,5 milyonluk popülasyona sahip İstanbul pazarında yeni fırsatların da kapısını açıyor.

Dhanoa yatırımın arka planını şu sözlerle açıklıyor: “Son zamanlarda Türkiye Ulaştırma Bakanlığı, ortak kullanıma açık elektrikli scooter’ları gelişim ve rekabet yanlısı bir şekilde ulusal olarak yasallaştırdı. Bu netlik, piyasanın yatırım için çekiciliğini artırdı. Beş yıllık bir lisansa hak kazanmak için çeşitli yerel pazar gereksinimleri var, bu işe inorganik şekilde girişmemizin sebeplerinden biri de buydu. Palm ile artık Türkiye’de paylaşımlı elektrikli scooter’lar için için beş yıllık bir lisansa sahibiz ve ülkenin en yüksek potansiyele sahip çeşitli bölgelerinden de izin almayı bekliyoruz.”

Fenix, Ağustos ayı içerisinde yerleşik el dezenfektanlarıyla dolu binlerce aracını devreye sokmayı planlıyor. Şirket, araçları için üretim ortağının kim olduğunu şimdilik gizli tutsa da, “olağan şüphelilerden biri olmadığını” ve ortaklığın özel olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: TechCrunch

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.