Microsoft, Yahoo’dan vazgeçmiyor

Microsoft, Yahoo ile firmanın tümünün satın alınmasını kapsamayan yeni bir anlaşma imkanını değerlendirdiğini...

20.05.2008 - 10:16 | MediaCat

Yazılım devi Microsoft, İnternet şirketi Yahoo ile firmanın tümünün satın alınmasını kapsamayan yeni bir anlaşma imkanını değerlendirdiğini açıkladı. Microsoft’un Yahoo’yu satın almak üzere götürdüğü ama Yahoo’nun reddettiği son teklif hisse başına 33 dolar idi. Bu teklif ile şirketin değeri 47,5 milyar dolar olarak hesaplanmış oluyordu.

Yahoo geçen hafta, şirketin hissedarlarından, milyarder yatırımcı Carl Icahn’ın Microsoft ile birleşmeyi reddetmeleri nedeniyle yönetim kurulunun görevden uzaklaştırılması isteğini reddetmişti.

Microsoft ise şimdi ayrıntı vermemekle beraber Yahoo konusunda yeni bir yaklaşım üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Microsoft adına yapılan açıklamada “bu kez Yahoo’nun tamamını almak için yeni bir teklif hazırlanmadığı, ancak bir alternatif üzerinde değerlendirme yapma hakkının saklı tutulduğu” bildirildi.

Şirket, bu açıklamayı, iki hafta önce yaptığı teklifi geri çekmesinden bu yana yaşanan “gelişmeler ışığında” yaptığını açıkladı.

Icahn’ın hamlesi

Microsoft, bu açıklamanın ardından, bir anlaşmaya varılmasının garanti olmadığını da vurguladı. Uzmanlar, varılacak olan herhangi bir anlaşmanın Yahoo’yu, başlıca hissedarlardan Carl Icahn ile girişilecek olası bir meydan muharebesinden kurtaracağını belirtiyor.

Carl Ichan’ın, Yahoo yönetiminin değiştirilmesini istediği Perşembe günkü açıklamaları, Yahoo’nun kurucularından biri olan genel müdür Jerry Yang’ın Mayıs ayının başında Microsoft’un verdiği teklifi geri çevrimesini izlemişti. Yahoo, Microsoft’un hisse başına verdiği teklifi, 33 dolardan 37 dolara çıkarmasını istemişti.

BBC Türkçe

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.