Microsoft-Yahoo işbirliğine onay çıktı

Yahoo'nun arama sayfasında Bing motorunun kullanılmasını öngören anlaşma ABD ve AB rekabet kurulları tarafından onaylandı...

19.02.2010 - 00:00 | MediaCat

Yahoo’nun arama sayfasında Bing motorunun kullanılmasını öngören anlaşma ABD ve AB rekabet kurulları tarafından onaylandı.

ABD’den sonra Avrupa Birliği resmi kurumları da Microsoft ile Yahoo arasındakli işbirliğinin rekabet kurallarına uygun olduğuna hükmetti.

Avrupa Komisyonu kararında Microsoft’un Yahoo arama motoruna yapacağı yatırımın “etkin rekabeti etkilemeyeceği” belirtildi.

Avrupa Komisyonu’nun açıklamasında, Avrupa’daki arama motoru pazarında Microsotf ve Yahoo’nun toplam yüzde 10’luk pata sahip olduğu, dolayısıyla iki firma arasındaki işbirliğinin pazarın yüzde 90’ına sahip Google karşısında rekabeti artıracağı belirtildi.

ABD Adalet Bakanlığı da, geçen hafta Microsoft-Yahoo işbirliğinin rekabet kuralları açısından sakıncalı olmadığı, tersine rekabet ortamını güçlendireceği sonucuna varmıştı. Microsoft ile Yahoo arasında yapılan ve geçen yılın Temmuz ayında açıklanan anlaşmaya göre Yahoo’nun web sayfasında Microsoft’a ait Bing motoru kullanılacak ve reklam gelirleri de bölüşülecek. Yahoo aramalarında Bing’in kullanılması karşılığında Yahoo da reklam satış ve yönetim işlerini yürütecek.

10 yıl geçerli olan anlaşmanın ilk ilk beş yılında arama motorundan kazanılan paranın yüzde 12’sini Microsoft, yüzde 88’ini ise Yahoo alacak. Resmi otoritelerin onaylanmasını takiben operasyonun birkaç gün içinde başlatılması bekleniyor.

Microsoft 2008’de Yahoo’nun tamamını satın almak için 47.5 milyar dolar önermiş, teklif Yahoo tarafından geri çevrilmişti.

Kaynak: ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.