Michelin ikonunun asırlık evrimi

Bibendum her zaman bu kadar sevimli değildi.

28.01.2015 - 17:17 | Arzu Nilay Kocasu

Michelin maskotu lastik adamın 100 yıllık evrimi

Bugün Fransa‘nın uluslararası üne sahip markalarından Michelin‘in kurucularından Edouard Michelin, 1894’te katıldığı bir fuarda üst üste yığılmış birkaç lastik görür ve lastiklerin oluşturduğu görüntüyü kolları ve bacakları olmayan bir adama benzetir. Fuardan birkaç yıl sonra markanın diğer kurucusu ve Edouard Michelin’in kardeşi André Michelin, O’Galop mahlasıyla tanınan Fransız sanatçı ve karikatürist Maris Rossillon‘un bir çizimini görerek katharsis yaşar: Çiziminde Nunc est bibendum (şimdi içme zamanıdır) yazısı ile kadeh kaldıran bir adam resmeden O’Galop’tan eskiz üzerinde bir iki değişiklik yapmasını ister ve Michelin’in 115 yıllık meşhur lastik adamı Bibendum doğar.

Bir asırlık yolculuğu boyunca bugünün estetik standartlarıyla değerlendirilecek olduğunda pek çok “korkutucu” şekle bürünen Bibendum, yolculuğuna henüz başladığı ilk zamanlarda sokaklarda arz-ı endam ederken insanların tepkisini çektiyse de bugünün en bilinen ve sevilen ikonlarından biri olarak gösteriliyor. İkonun başarısı estetik algılarının değişmesiyle mi yoksa markanın geçen yıllar içinde kendisini ispat etmesiyle mi ilgili olabilir? Bu soruya cevap verebilmek için, Bibendum’un yıllar içinde geçirdiği değişime göz atmakta fayda var.

1990’ların başlarından bir çift Bibendum

Michelin maskotu lastik adamın 100 yıllık evrimi

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz. Kaynak: Business Insider

1 2 3 4 5 6 7 8

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.