Medya takip savaşları

Ajans Press ile Medya Takip Merkezi “verilere haksız erişim” iddiasıyla mahkemelik oldu.

15.11.2012 - 12:08 | MediaCat

Dün ANKA haber ajansı tarafından Türkiye’de medya takibi yapan iki rakip firma olan Ajans Press ile Medya Takip Merkezi’nin (MTM) “verilere haksız erişim” iddiasıyla mahkemelik olduğu haberi yayınlandı.

Ajans Press’in MTM’yi, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir ilçe belediyesinin sunucuları üzerinden sistemlerine sızıp verilerini çaldıkları iddiasıyla mahkemeye verdiği belirtildi.

Ajans Press, yaptığı açıklamada ANKA’nın haberini doğruladıklarını; konuyla ilgili profesyonel anlamda destek arayışları sonucu, benzeri hırsızlıkları araştırma, tespit ve engelleme konusunda ihtisaslaşmış Amerikalı bir şirket olan Cyber Diligence’a ulaştıklarını ve ekibin incelemeler için Türkiye’ye geldiğini belirtti.

Ajans Press, yapılan araştırmalar sonucu toplanan bulguların, Ajans Press ve PRNet’in stratejik pozisyonlarında çalışmış eski personelini transfer eden MTM’yi işaret ettiğini iddia etti. MTM’ye 26.03.2012’de açtıkları bilişim davasına ek olarak, ilgili kişi ve kurumlara yeni davalar açtıklarını belirtti.

MTM ise, haberde atıfta bulunulan bilirkişi raporunda, MTM’nin bahsedilen verileri aldığına dair hiçbir bulguya rastlanmadığını; Ajans Press’ten MTM’ye herhangi bir veri aktarımının olduğuna yönelik bir tespit bulunmadığını, bunun aksi bir algı yaratılmaya çalışıldığını ifade etti.

MTM, yaptığı açıklamada, Cyber Diligence’in özel bir araştırma şirketi olduğuna ve yargılama yetkisi bulunmadığının yanı sıra “Türk medya takip sektöründe 4 ana firma mevcuttur. Ajans Press ve PR Net, Mehmet Ali Özkan’a aittir. Sektördeki bir diğer kuruluş olan İnterpress’in sahipleri ise, Mehmet Ali Özkan’ın amca çocukları olan Ömer ve Tarık Özkan’dır. Diğer bir deyişle, sektörün 3 firması aynı aileye aittir. MTM Medya Takip Merkezi’nin sahipleri ise, bu ailenin dışındadır. Yıllardır, sektörde tekel oluşturma çabaları olan ve bu bağlamda, çeşitli yollara başvuran Ajans Press, firmamızın marka imajını ve pazardaki konumunu zedelemeye yönelik asılsız, kurmaca ve planlanmış iddialarda bulunmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.