2020’nin arşiv sayısı için kütüphanenizde yer açın

MediaCat Ocak sayısı, 2020'de sektör için olan biteni derleyen arşivlik bir sayı olarak raflarda yerini aldı.

04.01.2021 - 16:24 | MediaCat

2020'nin arşiv sayısı için kütüphanenizde yer açın

Geride bıraktığımız yılın hayatlarımızda yarattığı değişim bu denli büyük olunca, biz de her yıl hazırladığımız almanak sayımızı daha kapsamlı hale getirmek istedik. Kapakta ise marka amacı ve anlam iletişimi üzerine Türkiye’de bir kilometretaşı haline gelen Finish ve su iletişimi var.

Yılın gamechanger’ı: Finish

2020'nin arşiv sayısı için kütüphanenizde yer açınBir bulaşık makinesi deterjanı markasının neler yapabileceğini hayal etmemiz gerekseydi; bir gölü kurtaracağını, dövizin yanında suyun da endeksini koyacağını ya da bir ders programının içine girebileceğini söyleyemezdik.

Finish iki yıldır sürdürdüğü su iletişimiyle oyunun kurallarını değiştirdi, yenilerini ise yazmaya devam ediyor. Biz de bu hikâyeyi en başından, kendinden sonra gelenlere emsal yaratması için anlattık.

The Cat Report

En yaratıcı ve en etkili projelerden yola çıkarak hazırladığımız yılın en iyilerini kapsayan The Cat Report ve yılın ajansları Ocak sayısında.

2020'nin arşiv sayısı için kütüphanenizde yer açın

Dream Team 2020

Türlü zorluklara göğüs gerdiğimiz 2020, yaratıcı endüstri ve markalar adına heyecanlı bir mücadele alanı da yarattı. Fikrin ortaya çıkışından uygulama, tasarım ve stratejisine kadarki tüm süreçlerine bakarak belirlediğimiz Dream Team 2020’yle bu sayıda tanışacaksınız.

Toplum için sesini yükseltenler

2020’de kimi konularda farkındalığımız artarken kimi konularda yaklaşımlarımızın değişmesi gerektiğini anladık. Tarım/sürdürülebilirlik, hijyen, ev içi eğlence, ruh sağlığı ve tüketim değişimi irdelediğimiz temel başlıklar oldu; iş ve markalar dünyası ise toplum için sesini yükseltti.

Yılın manşetleri, dergi ve mizah dergisi kapakları

2020’nin gazete ve dergi kapaklarında da koronavirüsle karşılaşmak şaşılası bir durum değil. Türkiye’nin “virüsle mücadele etme mücadelesi”, evde kal çağrıları, pandeminin etkisiyle giderek sıkışan ekonomik darboğaz yılın manşetleri ve kapaklarına damga vurdu.

2020'nin arşiv sayısı için kütüphanenizde yer açın

Yılın kampanyaları

Medya, açıkhava, dijital ve mobil, veri, marka deneyimi ve aktivasyon, sosyal sorumluluk, PR, entegre ve markalı içerik ve eğlence alanlarında yılın en iyi kampanyalarını seçtik.

Medyaya damga vuranlar

O kadar çok badire atlattık ki medya gündemi de kafalarımız kadar karışıktı 2020’de. Bu karışıklık ise sınırları aşan dayanışmalar, şaşırtan vedalar, ilginç tartışmalar, etik sorgulamalar, yeni yapımlar, gürültülü sessizlikler ve ses getiren sansürlere dönüşerek yansıdı izleyiciye. Öne çıkan başlıklarla tarihe son bir not düştük.

Yılın yenilikçi tasarım ve teknolojileri

Her anımızda peyda olan hijyen arayışı, yıl boyunca markaların geliştirdikleri yenilikçi tasarım ve teknolojilerin de kalbinde yer aldı. Artık hayatımızda büyük bir “virüs karşıtı” ürün gamı var.

2020’nin Ad*Watch karnesi

Pandeminin iletişim sektöründe yarattığı köklü değişimin izi, geride kalan yılın Ad*Watch muhasebesinde de net biçimde karşımıza çıkıyor. 2020’de sırasıyla üç ana temayla karşılaştık: yeni ve geçerli bilgi, samimiyet/kapsayıcılık ve tüketiciye fayda. Bu süreçte önceki yıllara göre değişmeyen tek şey ise iyi anlatılmış, iyi hikâyeleri olanların akıllarda daha çok kaldığı gerçeği oldu.

Yılın reklam müzikleri

Geçtiğimiz yıl dillere pelesenk olan reklam müziklerini, FikriMühim’in katkılarıyla, 8-18 Aralık 2020 tarih aralığında online görüşme tekniğiyle Türkiye genelinde bin 500 kişiye sorarak irdeledik.

2020'nin arşiv sayısı için kütüphanenizde yer açın

Yılın prodüksiyonları

Başka türlü gören gözleri, hayalini gerçeğe dönüştürenleri, ustalıkla üretenleri ve yarattığı görsel dünyaları oya gibi işleyenleri takdir etme zamanı. Yılın prodüksiyonlarını seçtik.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.