MediaCat Marketing Forum yarın

Türkiye'nin en büyük pazarlama iletişimi buluşmalarından biri olan MediaCat Marketing Forum, bu yıl da Türkiye'den ve dünyadan...

06.11.2008 - 10:32 | MediaCat

Türkiye’nin en büyük pazarlama iletişimi buluşmalarından biri olan MediaCat Marketing Forum, bu yıl da Türkiye’den ve dünyadan birçok önemli ismi bir araya getirmeye hazırlanıyor. 7 Kasım Cuma günü Çırağan Kempinski’de düzenlenecek ve pazarlama dünyasının trendlerini gündeme getirecek etkinlikte söz alacak değerli isimlerden bazıları şöyle: Crispin Porter + Bogusky’nin eski yönetici direktörü Mark Simmons, California Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan ‘mutluluk uzmanı’ Sonja Lyubomirsky, dünyaca ünlü Adland’in yazarı Mark Tungate, Rethink’in bol ödüllü kreatif direktörü Ian Grais ve POPAI (Point of Purchase Advertising International) İngiltere ve İrlanda Direktörü Guy Vaughan…

Pazarlama, perakende, reklam, araştırma, medya, iletişim alanında çalışan tüm üst ve orta düzey yöneticilere, CMO’lara, başkan yardımcılarına, genel müdürlere ve kıdemli yöneticilere hitap eden etkinlikte, pazarlama ve reklam alanındaki yeni trendler, yeni teknolojiler, yeni ölçümleme yöntemleri, yeni tüketim kültürü, boyut değiştiren tüketicinin, gelişen iletişim ve reklam ortamının yeniden tanımlanması ve anlaşılması gibi konular ele alınacak. Alanında kendini kanıtlamış ve dünya çapında ünlü isimlerin vereceği sunumlarda ele alınacak başlıklar ise şöyle: Punk Marketing, Gerilla Pazarlama ve Reklamcılık, Pazarlamada Yeni Bir Değer: Mutluluk, Erkeklere Pazarlama, Shopper Engagement, Celebrity Marketing…

GERİLLA PAZARLAMA VE REKLAMCILIK

Kanada menşeli ünlü reklam ajansı Rethink’in hem kurucu ortaklarından hem de kreatif direktörlerinden olan Ian Grais, Forum’daki sunumunda gerilla pazarlama ve reklamcılık hakkında konuşacak. Az kaynakla ve büyük fikirlerle büyük işler başarma sanatı olarak tanımlanabilecek gerilla pazarlama son zamanların en önemli trendlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Dünya çapında 3M, Bell Mobility gibi pek çok önemli müşterisi için pek çok ödüllü kampanya yaratan Grais ise bugüne dek yarattığı gerilla kampanyalarla adından çokça söz ettirmiş bir isim. Hatta pek çok uygulaması türünün başarılı örnekleri arasında gösterilerek ders kitaplarına giren, yarattığı çeşitli kampanyalarla Cannes Lions, Clio ve One Show yarışmalarda gibi önemli ödüller kazanan kreatif direktör, sunumunda gerilla uygulamaları genel bir konsept olarak ele alırken çeşitli uygulamalarından da örnekler verecek ve gerilla reklamcılığın gücünü ve etkisi anlatacak.

PUNK MARKETING: KIÇINIZI KALDIRIN VE DEVRİME KATILIN

Forum’un kuşkusuz en önemli başlıklarından biri olan Punk Marketing, konseptin fikir babaları, aynı zamanda Forum’un moderatörlüğünü yapacak olan Richard Laermer ve Mark Simmons tarafından masaya yatırılacak.

Mark Simmons, 20 yıldır reklamcılıkla uğraşan, kariyeri boyunca Londra’nın en büyük ajansları Abbott Mead Vickers ve Lowe Howard-Spink’da, Coca Cola’da, Financial Times tarafından reklamcılık devriminde öncü olarak tanımlanan Anti Corp’ta çalıştı. Volvo ve The Economist gibi önemli müşterileri için yaptığı sayısız ödüllü reklam kampanyasının sahibi olan ve branding ve pazarlama konusunda dünyaca tanınmış bir otorite olarak kabul edilen Simmons, 2002 yılında gezegende son beş yılda en çok ödül almış reklam ajansı Crispin Porter + Bogusky’nin yönetici direktörü oldu.

RLM PR’ın CEO’su olan Richard Laermer ise bugüne dek Fujifilm, Barnes & Noble, Time gibi pek önemli şirkete danışmanlık yapmış, alanında uzman bir isim. Medya ve pazarlama konularında dünya çapında verdiği seminerlerle adından sıkça söz ettiren Laermer, düzenli olarak radyo ve televizyon programlarına çıkıyor, pazarlama, iş dünyası ve medyada işlerin gerçekte nasıl döndüğünü anlatıyor.

Punk marketing’i ‘statükoyu reddeden ve gücün kurumlardan tüketiciye kaydığını kabul eden yeni bir pazarlama şekli’ olarak tanımlayan ikilinin MediaCat Kitapları’ndan MediaCat Marketing Forum’la eş zamanlı olarak çıkacak ve Advertising Age tarafından 2007 yılının en okunması gereken kitabı seçilen bir de kitabı bulunuyor.

MUTLULUĞA BİLİMSEL BİR YAKLAŞIM

California Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Sonja Lyubomirsky’nin yapacağı sunum pazarlamada mutluluk stratejilerini ele alacak. ‘The How of Happiness: A Scientific Approach To Getting The Life You Want’ adlı kitabın yazarı olan Lyubomirsky, dünyada pozitif psikoloji alanındaki en önemli isimlerden biri. Mutluluk konusunun bir ‘moda’ olmanın ötesinde çok daha bilimsel bir yaklaşımı hak ettiğini söyleyen Lyubomirsky, 18 yıldır bu konuda yoğun bir bilimsel araştırma yürütüyor. Lyubomirsky’nin sunumunda da ele alacağı mutluluk stratejileri kişilerin daha mutlu bir hayat yaşamalarını sağlayacak kavramları ortaya koyarken, günümüz pazarlama dünyasında yeni tüketiciyi ve yeni pazarlama stratejilerini anlamanın yollarını sunuyor.

Forum’da ayrıca ‘Pazarlamada Yeni Bir Değer: Mutluluk Stratejileri’ başlıklı sunumu gerçekleştirecek olan profesörün, Garanti Emeklilik çalışanlarına kapalı olarak gerçekleştirilecek bu üç saatlik workshop’u, ‘Mutluluk: Nasıl, Nedir, Ne Zaman ve Neden?’ başlığını taşıyor.

ERKEKLERE PAZARLAMA

MTV, Coca-Cola ve Diesel gibi pek çok marka için metin yazarlığı yapan, aynı zamanda ünlü bir gazeteci ve yazar olan Mark Tungate, Forum’un en önemli konuşmacılarından biri olarak dikkat çekiyor. Tüm dünyada ses getiren Adland’in (Reklamcılığın Global Tarihi) yazarı olan Tungate, Forum kapsamında ise son kitabı ‘Branded Male: Marketing to Men’ ile aynı başlıklı bir sunum gerçekleştirecek. Toplum ne kadar değişirse değişsin erkek ve kadın tüketicilerin arasındaki cinsiyet ayrımın ortadan kalkmayacağını düşünen ve erkeklerin hala kadınlardan daha çok para kazandığını söyleyen Tungate, sunumunda cinsiyet farkını gözeterek günümüz erkeğinin tanımını yapacak ve erkeklerin alışveriş yapmasını sağlayan nedenleri ortaya koyacak. Çeşitli erkek markalarının pazarlama stratejilerini ele alan ve en başarılı stratejilerin ortak noktalarını belirleyen Tungate, ayrıca erkeklerin değişen yaşam tarzları ve davranışları karşısında markaların kendilerini bu duruma nasıl uyarladıkları gibi konulara da odaklanacak.

SHOPPER ENGAGEMENT: ALIŞVERİŞÇİYİ SATIŞ NOKTASINDA YAKALAMAK

Son zamanlarda perakende sektörünün en önemli başlıklarından biri olan ‘alışverişçiyi satış noktasında yakalamak’ (shopper engagement) MediaCat Marketing Forum’un ıskalamadığı değerli başlıklardan bir diğeri. Forum çerçevesinde konuyla ilgili söz alacak olan RMS Instore Ltd’nin kurucusu ve başkanı, ayrıca POPAI İngiltere-İrlanda Direktörü Guy Vaughan, ‘satış noktasında reklam’ ve ‘tüketiciyi satış noktasında yakalama’ konularını kapsayacak bir sunum gerçekleştirecek. Asda Walmart, Coca Cola, Unilever, BAT, Vodafone ve Shell gibi dünyaca ünlü markalara, mağaza içinde yeni ürün veya satış, pazarlama, tüketici içgörüsü ve P.O.P. teşhir çalışmaları konusunda hizmet veren Vaughan, bu alanda 30 yılı aşan tecrübesiyle bir instore uzmanı. POPAI çatısı altında ise İngiltere ve İrlanda bölgeleri için araştırma bölümünün başı olarak görev yapan Vaughan ayrıca POPAI’nin ‘Ölçülebilen mecra: P.O.P.’ başlıklı araştırma programının geliştirilmesinden sorumlu olan isim.
Vaughan, sunumunda en son alışverişçi trendleri, en yeni P.O.P. teknikleri ve alışverişçilere ulaşmanın yollarının yanı sıra POPAI’nin mağaza ortamında pazarlamayı ölçümlemek üzere yürütülen ve dünyada bir ilk olarak çığır açan MARI (Marketing at Retail Initiative) araştırmasından elde edilen sonuçları da katılımcılarla paylaşacak.

ŞÖHRETLERLE İLETİŞİM: GEÇMİŞ, ŞİMDİ, GELECEK

Son dönemde sayıları gittikçe artan ‘şöhret’li reklam stratejilerine bir uzman bakış açısı getirmeyi hedefleyen bu sunum, bir başka güncel konuyu gündeme taşıyacak. Reklam ve pazarlama stratejilerinde ‘şöhret’ olgusunun mercek altına alınacağı bu oturumda üç farklı konuşmacı söz alacak. P&G Orta ve Doğu Avrupa Reklam Geliştirme Direktörü Andy Hammett, P&G Orta ve Doğu Avrupa Deterjan Grubu Pazarlama Direktörü Tankut Turnaoğlu ve BBDO Pepsi ve Gillette Küresel Planlamacısı Chris McCarthy’den oluşan konuşmacı grubu, ‘şöhret’ konusunu, Geçmiş: Şöhretleri Kullanmak Neden İyi bir Yatırım, Şimdi: Şöhretleri Kullanmanın Doğru Yolları ve Gelecek: Şöhretlerin Geleceği/Yükselen Trendler olmak üzere üç aşamalı olarak tartışacak.

FONFÜLLÜ MARKETING

“Başımıza gelmeyen ‘marketing’ kalmadı” diyen Hulusi Derici, Forum kapsamında gerçekleştireceği sunumda Fonfüllü Marketing adını taşıyan yepyeni bir trendden bahsedecek. Derici’nin kendi deyimiyle pazarlama dünyasını altüst edecek ve yeni açılımları bünyesinde barındıran bu yeni görüş ‘marketing’, dünyamızı kökünden sarsacak. M.A.R.K.A. Ajans Başkanı Hulusi Derici’nin sunumu şimdiden çok konuşulacağa benziyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.