Google Yahoo reklam ortaklığından vazgeçti

Google, Yahoo ile yapılması öngörülen arama odaklı reklam gösterimi anlaşmasından vazgeçtiğini açıkladı...

06.11.2008 - 10:18 | MediaCat

Google, Yahoo ile yapılması öngörülen arama odaklı reklam gösterimi anlaşmasından vazgeçtiğini açıkladı.

Yahoo arama sayfaları üzerinde Google tarafından sağlanan reklamların gösterilmesi ve gelir paylaşımına dayalı reklam ortaklığı iptal edildi.

Geçtiğimiz Ekim ayında başlatılması öngörülen ancak Amerikan Adalet Bakanlığı tarafından verilen ‘tekelleşme’ uyarısı üzerine ayrıntılı olarak incelenmek üzere ertelenen reklam ortaklığı resmen iptal edildi.

Google avukatları tarafından yapılan ve bilirkişiler tarafından onaylanan rapora göre Yahoo arama sayfaları başta olmak üzere, Yahoo’nun servis kanalları içerisinde yer alacak reklamların bir kısmı, Google’ın dünya çapında çok büyük ilgi gören metin ve görsel tabanlı ‘Google AdWords’ içeriğinden sağlanacaktı.

Anlaşma, Amerikan Adalet Bakanlığı tarafından internet üzerinde dönen reklam pazarının %60’ını elinde bulunduran Google ve yüzde 16,6’lık payını elinde bulunduran Yahoo’nun ortaklığa gitmesinin önü engellenemez bir tekel oluşturabileceği nedeniyle engellenmişti.

Microsoft’un teklifi…

Kısa bir süre önce Yahoo yönetimi, Microsoft’un hisse başına 33 dolar teklifi karşısında oldukça baskı altında kalmıştı.

Bu arada Yahoo’nun hisseleri Çarşamba günü 14 dolardan alıp satıldı. Şimdi ise Google’ın tekliften vazgeçmesi karşısında, Yahoo belki de yeni bir anlaşma için Microsoft’la masaya oturmak isteyebilir. Fakat kısa süre önce Microsoft halka açıkladığı açıklamasında daha fazla Yahoo ile ilgilenmeyeceklerini söylemişti. Yahoo yatırımcısı ve yönetim kurulundaki isimlerden biri olan Carl Icahn, Microsoft’la anlaşmaları için Yahoo yönetimini ikna etmeye çalışmıştı..

Kaynak:BBC

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.