MasterCard Avrupa’da 500 milyon kart sınırını aştı

MasterCard tarafından açıklanan verilere göre Avrupa'da 500 Milyon MasterCard markalı...

13.11.2008 - 12:10 | MediaCat

MasterCard tarafından açıklanan verilere göre Avrupa’da 500 Milyon MasterCard markalı (MasterCard®, Maestro® ve Cirrus®) kart bulunuyor.

MasterCard tarafından açıklanan 2008 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre, MasterCard Avrupa Bölgesi 2007’nin aynı dönemine kıyasla brüt dolar hacminde yüzde 16.8, alışveriş hacminde yüzde 17.1, alışveriş işlemlerinde yüzde 13.2, nakit işlemlerde yüzde 11.5 ve kart basımında yüzde 15.4’lük büyüme kaydetti.

MasterCard Avrupa 3. Çeyrek verilerine göre, 30 Eylül 2008 itibarıyla Avrupa genelinde, bankalar tarafından 197 milyon MasterCard (Maestro® ve Cirrus® hariç) kart basıldı. Avrupalı kart sahipleri 2008 yılının ikinci çeyreğinde 1,6 milyardan fazla alışveriş işlemi gerçekleştirdi ve MasterCard’larını Avrupa’da 8.2 milyon işyerinde kullanabildi.

Ayrıca ilgili dönemde, 2007 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 5,2’lik bir artışla, 311 milyonun üzerinde Maestro markalı kart basıldı. Tüketiciler artık Maestro kartları ile Avrupa’da 6,7 milyon satış noktasında alışveriş yapabiliyor.

MasterCard Avrupa verilerine göre göre 2008 yılı üçüncü çeyrek döneminde temassız ödeme sistemlerinin hızlı gelişmesi sürdü: Rusya Federasyo’nunda ilk MasterCard® PayPass™ işlemi gerçekleştirildi. Hollanda’da ise ilk Maestro® PayPass™ işlemi gerçekleştirildi. SIBS ile Portekiz’de ulusal düzeyde ilk PayPass sistemi ve yine aynı sürecin Slovakya’da VOLKSBANK aracılığı ile oluşturulması dönemin diğer bir önemli olayı oldu. Telecom İtalya ile cep telefonlarından temassız ödemelerin yapılmasına dair sözleşme; temassız ödemelerin kolaylaştırılmasına yönelik Polonya’nın Krakov şehrindeki Coke Live Festivali gibi yaratıcı kabul noktaları oluşturulması temassız ödeme sistemi MasterCard® PayPass™’in yayılım hızını gösteriyor.

MasterCard Europe Başkanı Javier Perez 3. Çeyrek Sonuçları ile ilgili: “MasterCard Avrupa olarak üçüncü çeyrekte güçlü bir büyüme kaydederek franchisorlük, prosesörlük ve danışmanlıktan oluşan iş modelimizin zorlu makro ekonomik koşullara dayanıklı olduğununu gördük. Avrupa’da 500 milyon kartın sahibi olarak, böylesine önemli bir kilometre taşına ulaşmaktan dolayı gurur duyuyoruz. MasterCard olarak, finansal kurumlardan oluşan müşterilerimizin zorlu bir ekonomik dönem geçirmekte olduklarının bilincindeyiz. Bu zorlu dönemde nakit ve çeklerin yerini plastik kartların almasının, bankalardan, satıcılara ve tüketicilere uzanan ödeme zincirinin tüm paydaşlarına önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. “ dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.