MediaCat

Martin Sorrell Cannes not anymore

Şövalye, kimsenin söyleyemediğini söyledi sonunda.

Martin Sorrell Cannes not anymore

Endüstriden pek çok insanın Cannes Lions Festivali hakkında hissetmeye başladığı şeyi en sonunda dillendiren Şövalye Martin Sorrell oldu. Nedir bu şimdiye dek kimsenin itiraf edemediği his? Elbette, festivalin haddinden fazla büyüdüğü, ayak uydurmanın zorlaştığı ve yapılan onca masrafın katılımı meşrulaştırmaktan uzaklaştığı.

WPP CEO’su Advertising Age’e şunları söyledi: “Sanırım festivalin birkaç beden büyüdüğüne ve giderek hantallaştığına yönelik bazı argümanlar dönüyor ortalıkta. Etkinliğin bu kadar genişletilmesinin nedeni organizatörlerin gelirleri artırma güdüsü olsa gerek.

Şunu da eklemek gerekir; Sorrell, bazıları gibi, ad tech şirketlerinin üremesinden şikâyetçi değil. Digiday bunu bir hafta önce belirtmişti: “Yaratıcılık üzerine kurulu bir festivale göre, Cannes’ın elinin altında bir sürü ad tech şirketi olduğu aşikar.” Ama Sorrell bunun kaçınılmaz olduğunun da farkında: “Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, yaratıcı topluluklar kabullensin ya da kabullenmesin, işimiz teknolojiyle artık çok daha fazla iç içe.”

Festival odak noktasını yitirdi mi?
Sorrell, bugüne dek yaratıcılık misyonu altında tanımladığımız toplulukların yaratıcı dürtüler üzerinde bir monopol kuramayacağını da ekliyor: “Yaratıcılığın sadece geleneksel ajansların kreatif departmanlarında konumlandığına, medya insanlarının ya da data işiyle uğraşanların yaratıcı olamayacağına ya da sağlık iletişimi, konumlandırma ya da CRM yapanların yaratıcı olamayacağına inanmak burnu büyüklükten başka bir şey değil. Böyle düşünmek hem saçmalık hem de bu alanlarda çalışan insanları rencide ediyor.”

Sorrell data ve sağlık gibi yeni kategorilerin eklenmesiyle festivalin kapsamını genişletmesini olumlu karşılıyor ama sonuçları itibarıyla festivalin odak noktasını yitirdiği fikrinde: “Bence Cannes’la ilgili soru işaretlerinden biri de kitleler için network yaratan devasa bir etkinlik haline geldiği.”

“Belki önce bir nefes almalı, biraz mola vermeliyiz. Brexit’in etkisi altındayız, burada ne yaptığımızı ya da yaptığımız şeyi nasıl yaptığımızı bu referandumun olası sonuçları üzerinden yeniden düşünmek için bu duraksamaya ihtiyacımız var. Bir daha buraya katılım sağlayıp sağlamayacağımızı da düşünmeliyiz çünkü malum, burası hem devasa hem de aşırı pahalı bir idman haline geldi.”

Kaynak: Warc.com

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.