Market markalı ürünlerin lideri gıda

KMG Pazarlama Hizmetleri Grubu şirketlerinden Retailing Institute ile HTP’nin 2006 Market Markaları Raporu açıklandı.

28.12.2006 - 11:14 | MediaCat

KMG Pazarlama Hizmetleri Grubu şirketlerinden Retailing Institute ile HTP’nin 2006 Market Markaları Raporu açıklandı. Raporda, gıda en fazla büyüyen kategori olurken temizlik ürünleri kategorisi geçen yıla oranla küçüldü. Market markalarına yapılan toplam tüketici harcamalarındaki artış bir önceki yıldaki artışın neredeyse yarısı kadar ve geçen yıl yüzde 54.5 olarak gerçekleşen büyüme hızı 2006’da yüzde 21.7’ye geriledi.

Son yıllarda, market pazarının genelinde dondurulmuş gıda gibi “düşük fiyat-yüksek adette satış” ötesinde uygulamalarla
premium ürünlere yoğunlaşma ve bu ürünlere yüksek pazarlama ile merchandising desteği verme stratejisi uygulanıyor. Gıda ürünleri, son dört yıldır olduğu gibi en yüksek penetrasyon oranı ile en fazla sayıda haneye giren kategori olmaya devam ediyor.

Gıda ürünleri 2005 yılında olduğu gibi 2006’da da en fazla büyüyen kategori olmaya devam ederken, temizlik ürünleri geçen yıla göre küçüldi. Sadakatin en fazla arttığı kategori, yüzde 19.4 artışla kişisel bakım ürünleri oldu. Gıda, kişisel bakım ve temizlik ürünleri dışındaki ürünlerden oluşan “diğer” ürünler kategorisi yüzde 26.2 pay ile tüketicinin en sadık olduğu market markalı ürün kategorisi oldu.

Türkiye’de pazar payı 700 milyon dolar civarında olan market markaları hala genel olarak fiyat avantajı ile konumlanır durumda ve market markası büyümesine en fazla katkı yapan kanal, indirim zincirleri. Gıda ürünleri 2005 yılında olduğu gibi 2006’da da en fazla büyüyen kategori olmaya devam ederken temizlik ürünlerinde geçen yıla göre küçülme görüldü. Geçen yıla göre, market markalı ürünlerin yüzde 3.4 daha fazla haneye ulaşması ile Eylül 05-Ağustos 06 döneminde hanelerin yüzde 73.8’sinin en az bir kere market markalı ürün satın aldığı saptandı.

Market markalı ürün satışları ABD’de 51,5 milyar dolara yükselirken, Avrupa ülkelerinde de toplam günlük tüketim ürünleri ticareti içindeki payı yüzde 4 büyüyerek yüzde 23’e yükseldi. Avrupa’nın iki önemli ticaret merkezi olan Fransa ve İspanya’da da market markaları bugüne kadar ki en yüksek pazar paylarına ulaştılar. Bu iki ülkede satılan her üç üründen birinin market markalı olduğu sonucu ortaya çıktı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.