Markanıza yeni bir gözle bakın

Marka Konseyi'nden markanızı ateşleyecek tavsiyeler.

08.08.2016 - 11:56 | MediaCat

Markanıza yeni bir gözle bakın

Marka Konseyi, 2014 yılının sonlarında, Türkiye’nin marka geliştirme birikimini global düzeyde rekabet edebilecek düzeye taşımak ve bu bilginin daha yaygın kullanılabilir olmasını sağlamak amaçlarıyla kuruldu. Dünyada söz sahibi olmak için ülkemizin marka potansiyelini ateşlemek gerektiğini düşünen Konsey’in ilk projelerinden biri de bir kitap yayınlamak oldu. Kitap projesi iki temel hedef gözetiyordu: seslendiği iş sahiplerinin, marka ve pazarlama profesyonellerinin, kamu çalışanlarının sıkça karşılaştıkları konulara yeni bir bakış açısı getirmek ve pazarlama ve markalaşma alanında yeni yazarlar yaratmak, yazma konusunda daha geniş bir kitleyi yüreklendirmek.

Bu amaçlarla bir araya gelen, sektörden 15 isim kaleme aldıkları yazılarla bir yandan pazarlama iletişimi alanına teorik bir katkıda bulunurken diğer yandan da 2016 gündemine ve bakış açılarına ayna tutarak tarihe de bir not düşüyor.

Kritik sorulara profesyonel yanıtlar

M. Bora Alçı ve Prof. Nükhet Vardar markalaşma alanına inovasyon penceresinden bakarken, Güven Borça ve Tülin Turanlı Lehy yazılarında, markaların zihinlerimizde nasıl yer ettiğine odaklanıyor. Şule Kutlay, insan yaşamında da önemli bir yeri olan dayanıklılık (resilience, esneyerek güçlenmek) nosyonunu markalara uyarlıyor. Murat Şaylan’ın ve Asude Alkaylı’nın yazıları ise özünde stratejiyle ilgili. Şaylan, marka mimarisinden söz ederken, Alkaylı sürdürülebilirlik başlığını ele alıyor.

Kitapta yer alan en ilgi çekici yazılardan biri ise Erol Batislam’a ait: Marka Hastalıkları. Batislam, romatizmadan migrene, bel fıtığından depresyona, kendi hayatlarımızdan aşina olduğumuz hastalıkları markalara uyarlayarak tedavi yollarının da önünü açıyor. Pazarlamanın bilim mi yoksa sanat mı olduğunu sorgulayan Dilek Özman’ı satıştan markaya pazarlama yolculuğunu anlatan Faruk Şener takip ediyor. Gülfidan Barış yeniden markalamadan (rebranding), Serhan Ok marka kişiliğinden ve Yunus Baran da iletişim stratatejlerinden söz ediyor. Son olarak Emel Göker yazısında, belki de markalama alanındaki en kritik sorulardan birini yöneltiyor okura: Reklam Yapmadan Önce Ne Yapmalısınız?

Bu kritik sorunun ve markanıza ait aklınızı kurcalayan başka soruların yanıtlarını, Markanı Ateşle’de bulacaksınız.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.