MediaCat

Markaların kriz senaryoları

Ekonomisi çok sağlam temellere dayanan ülkelerde dahi ciddi şekilde hissedilen sarsıntı, markalar nezdinde küresel çapta yeni çözüm önerileri arayışına gidilmesini zorunlu kılıyor.

Markaların kriz senaryoları

Covid-19’un da etkisiyle dünya belki de daha önce hiç olmadığı kadar zorlu bir dönemden geçiyor. Uzun süreli kapanmanın etkisi, ekonomisi çok sağlam temellere dayanan ülkelerde dahi ciddi şekilde hissediliyor. Özellikle gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelere bakıldığında ise durum tedarik zincirinde yaşanan kopuklukların da etkisiyle bazı sektörlerde üretimlerin dönemsel olarak durdurulmasına kadar uzanıyor.

IMF’in ülkelerden topladığı verilere dayanarak her yıl nisan ve ekim aylarında yayımladığı Dünyanın Ekonomik Görünümü Raporu’nun son çıktıları her ne kadar dünyanın 2021’deki yüzde 5,9 büyümesine karşılık 2022’de büyümenin 4,9’a düşeceğine işaret etse de ekonomistler bunun görece olumlu bir tablo olduğu görüşünde. Ancak bu tabloda da Rusya ve Türkiye, dünya ekonomisinde büyümelerinin keskin bir şekilde hız keseceği iki ülke olarak konumlanıyor.

Bu tabloyu oldukça iyimser bulduğunu belirten Ekonomist Mahfi Eğilmez, Ekim 2021 tarihli yazısında özellikle enflasyon alanında ABD ve Euro Bölgesi ülkelerinin durumunun çok karışık göründüğünü vurgularken, küresel sistemin 2022’de enflasyonun da zorlamasıyla oldukça zorlu bir yıl geçireceğinin altını çiziyor.

“Tüketicinize uygun ürünler bulun”

“Ürünlerinize uygun tüketiciler aramayın, tüketicilerinize uygun ürünler bulun” diyen Seth Godin, tüketicisinin yanında olan markaların kazanacakları önermesine vurgu yapan pazarlama duayenlerinden yalnızca birisi. Gerek ekonomik gerek sosyal bir kriz döneminde, markalar nezdinde atılabilecek en güçlü adımın tüketicinin yanı başında olup onun ihtiyaçlarına uygun ürünlerle pazarı zenginleştirmek ve tüketicinin hayatını kolaylaştırmak olduğu aşikâr. “Fiyattaki kısa vadeli dalgalanmalara değil, yatırımınızın altında yatan esas değere odaklanın” mesajını veren Warren Buffett’ın bu sözleri de markaların tüketicisinin ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere, onun destekçisi olarak konumlanmaları gerektiğini destekler nitelikte.

Ekonomideki dalgalanmalarla tüketici cephesinde günlük yaşamın zorlaştığı piyasalarda markalar tüketicilerin yanında olabilmek adına, onları maddi anlamda rahatlatacak yeni çözüm önerileriyle pazarı zenginleştiriyor. Fiyat – performans dengesinin daha da büyük bir önem kazandığı bu dönemde gerek promosyonlarla gerek yeni ürün içerikleriyle markalar çeşitli yollara başvuruyor. Türkiye’de pazarın dönüşümünde aktif rol oynayan markalar bu dönemde tüketicilerinin yanında olmak adına geliştirdikleri çözüm önerilerini anlatıyor.

Peyman Pazarlama Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Ali Burak Aygül

“Dijitalleşmeyle etikete minimum yansıma”

Zorlu pandemi sürecinde, tüketicimizi sağlıklı ve keyifli atıştırmalıklarımızla buluşturmak için üretimden satışa, Ar-Ge’den pazarlamaya kadar yeni yatırımlar gerçekleştirdik.

Kuruyemişi en sağlıklı hâliyle sunma anlayışıyla, pandemide daha sağlıklı beslenmeye özen gösterenler için glütensiz üretime geçtik. Ambalajlarımıza ürün içeriği, vitamin ve sağlık bilgileri ekledik, özel “zipper”lı ambalajlarımızla tazeliği ve hijyeni sunduk. Online kanallarla işbirliklerimizi artırdık, indirimli özel kampanyalar kurguladık. Online kanalımız peymanshop.com’u hayata geçirdik, avantajlı kampanyalarımızı sürdürüyoruz. Ürünlerimize erişimi kolaylaştıracak şekilde, satış ağımızı genişlettik ve yeni işbirliklerine imza attık.

Güçlü kasımız olan inovasyona hız vererek inovatif, gurme ve lezzetli tatlar yarattık. Alım gücünün düştüğü bu dönemde, dijitalleşme yatırımlarımızın sağladığı verimlilik, maliyetleri azaltarak etikete minimum yansıma anlamında önemli katkı sağladı.

Hayat Kimya Strateji ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Aysel Aydın

“Markalarımızın güçlerini birleştirdik”

Tüketiciler bu zorlu dönemde markaların duyarlı olmasını, güven telkin edip tüm toplumu düşünerek hareket etmesini bekliyor. Üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmenin yanı sıra alışveriş noktasına yönelik de birtakım uygulamaları hayata geçirdik. Online alışverişte büyük gramajlar ve paket içi adedi daha fazla olan avantajlı ürünler sağladık. Yeni çıkan ürünlerimizde aktivite fiyatları belirlemenin yanı sıra tüketicilerimizin beklentileri doğrultusunda özel büyüklüklerde ürünler çıkardık.

Yine bu döneme özel uygulamalarımızdan biri de markalarımızın güçlerini birleştirmek oldu. Molfix bebek bezi, Papia kâğıt havlu ve tuvalet kâğıdı ile Bingo toz deterjanda Evony maske hediye ederek promosyonlu ürünler sunduk. Tüm bunlarla birlikte bebek bezi kategorisinde avantajlı bir segmentin lansmanını yaptık. Ürün kalitesi ve performansı yüksek Bebem Natural’i tüketiciyle buluşturduk.

arabam.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Dr. Naim Çetintürk

“En büyük belirsizlik fiyatlar”

Kurumsal üyelerimizin daha fazla alıcıya erişmesini sağlıyor ve onlara sunduğumuz katma değerli servisleri artırarak, ödedikleri ücret karşılığı elde ettikleri değeri maksimize etmeye çalışıyoruz. Tüketicilerin fiyat hassasiyeti bu dönem çok yüksek ve aldıkları/sattıkları aracın doğru fiyatını belirleyebilme konusunda çok kaygılılar. Bu amaçla geliştirdiğimiz fiyat algoritmamız her ay 10 milyon kişi tarafından ücretsiz olarak kullanılıyor. Bu sayede, sitemizi ziyaret eden bireysel alıcı sayısı artıyor ve kurumsal galerilerimizin ilanları daha fazla kullanıcıya ulaşmış oluyor. Bununla birlikte “arabamgaraj” uygulamasıyla çok avantajlı fiyatlarla oto bakım, servis, akaryakıt, çekici gibi hizmetler sunarak aracı için her kullanıcıya tek noktadan avantaj sunmaya çalışıyoruz.

Piyasadaki en büyük belirsizlik fiyatlar. Biz kurumsal ve bireysel kullanıcılarımıza araç fiyatlaması konusunda şeffaf ve değerinde bir hizmet sunarak onlara yol gösteriyor, ikinci el piyasasının referans noktası olmaya özen gösteriyoruz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.