Markalar ‘Kral’ı unutmadı

Pazarlama dünyası Martin Luther King'i andı.

21.01.2014 - 10:50 | Alev Kaynak

Pazarlama dünyası Martin Luther King'i andı.

Epik ‘I have a dream’ konuşmasının üzerinden 40 yılı aşkın zaman geçti ancak hala etkisini koruyor. Dünya üzerindeki sınıfsal, etnik, cinsel ve ırksal ayrımcılıklar sona ermemiş olsa da Martin Luther King, ‘bazılarının daha ayrıcalıklı oluşunun’ bir tabiat kanunu muamelesi görmesine meydan okuyarak, birçok insana ilham verdi.

15 Ocak 1968 tarihindeki ölümünü takip eden yıllarda işçi sendikalarının teklifi üzerine ilan edilmek istenen Martin Luther King bayramı/tatili bile birçok mücadeleye vesile oldu. İşverenler paralı tatile karşı çıkıyor, yasa koyucular da vatandaş statüsündeki biri adına özel bir bayram ilan edilmesini Amerikan geleneklerine aykırı buluyordu. Ancak 80’lerden itibaren yasanın kabul edilmesiyle her Ocak ayının 3’üncü Pazartesi günü kutlanmaya başlanan gün, artık markaların bile iletişim ajandalarına dâhil.

Kimi markalar orijinal içerikler üretirken, kimisi de kralın özlü sözlerine yer vererek kolayı seçti. Marka takipçilerinin bir kısmı da pazarlama dünyasının dikkat çekmek için yapmayacağı şey olmadığı görüşünde. Hangisinin samimi olduğuna siz karar verin.

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.