Markada rengin gücü

İletişimde renklerin gücü yadsınamaz. Renklerle bir grubun arasından sıyrılabilir, dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz...

14.09.2010 - 00:00 | MediaCat

İletişimde renklerin gücü yadsınamaz. Renklerle bir grubun arasından sıyrılabilir, dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Renk Araştırmaları Enstitüsü’ne (Institute for Color Research) göre insanlar bir ürün hakkındaki fikirlerini onunla etkileştikten 90 saniye sonra oluşturmuş oluyorlar. Bu kararın yüzde 62 ila 90 arası renkler üzerinden verilmiş oluyor. Kötü renk seçimi bu ilk intibada çuvallamanızı garantileyecektir. Bir fuarda yer alırken yanlış renk seçimi yapmanız da fark edilmeden bakılıp geçilmenize neden olur.

Dünyada 1000’den fazla üyesi olan Renk Pazarlama Grubu (CMG-Color Marketing Group) adlı oluşum yılda iki kere toplanarak tüketicilerin renk tercihlerini ve ürünlerde kullanılması gereken renkleri önceden tahmin etmekle uğraşıyor. Bu sayede müşterilerinin satışlarını maksimize etmeye çalışıyorlar.

CMG’nin başkanına göre “eğer bir renk doğru seçilmişse satılır, yanlış seçilmişse depoluktur.”
İşte CMG’nin yayınladığı renk istatistiklerinin bazıları:

•Renk, marka tanınmasını yüzde 80 arttırıyor.
•Renk, okunurluğu yüzde 40’a kadar arttırabiliyor.
•Renkli reklamlar, siyah-beyaz reklamlara göre yüzde 43 daha çok okunuyor.
•Renk, ürünün satın alınmasında yüzde 85’e kadar rol sahibi olabiliyor.
•İnsanlar bir anda ancak limitli bir sayıda uyarıyı algılayabiliyor. İlgi çekmekte kritik bir rolü olan renkler, iletişim için gerekli olan “göze çarpma” fonksiyonunu üstleniyor.

Pantone’den Leatrice Eiseman’a göre “renkler genelde insanları yönlendirebilen bir şeydir. Kişiler onu kendisiyle konuştuğunu hissettikleri için seçerler. Renk onlara ürünün ne ile alakalı olduğu mesajını verirler.”

Rengin etkisine verilebilecek en iyi örneklerden birisi kuşkusuz Apple’ın bilgisayarlarında renk kullanması olur. 1998 yılında mavi-yeşil renkte üretilen iMac’ler bir satış patlamasına yol açarak 5 ayda 800.000’den fazla satmıştı.

hormonsuzfikirler.org

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.