IKEA baş tasarımcısıyla yollarını ayırıyor

Marcus Engman, 2012'den bu yana sürdürdüğü görevinden ayrılıyor.

07.09.2018 - 11:51 | Sencer Uçar

IKEA baş tasarımcısıyla yollarını ayırıyor

IKEA’nın tasarım departmanının liderliğini 2012 yılından bu yana sürdürmekte olan Marcus Engman, 1 Ekim 2018 itibarıyla görevinden ayrılıyor. IKEA’da çalıştığı altı yıl boyunca marka hakkındaki ucuz ürünler ürettiği yönündeki algının değiştirilmesi için çalışan Engman, yola tasarım danışmanlığı yaparak devam edecek.

Engman’ın IKEA serüveni 2012 yılında başlamamıştı. Zira Engman’ın IKEA ile bağı, okul yıllarına kadar uzanıyor. 90’lı yılların ikinci yarısında markada pazarlama direktörlüğü de dahil olmak üzere çeşitli görevler üstlenen Engman, IKEA ile yollarını Kollo adlı bir ajans kurmak için 2000 yılında da ayırmıştı. IKEA ve Engman’ın yolları, bu ayrılığın 12 yıl sonrasında, 2012’de tekrar kesişmiş ve Engman, markaya tasarım departmanının lideri olarak dönmüştü. Engman göreve başlamasıyla birlikte, IKEA’nın kendini tekrarlayan estetik anlayışını değiştirmek için çaba sarf etmiş, tasarım süreçlerini kamuoyu ile daha çok paylaşarak şeffaflıktan yana hareket etmiş ve Virgil Abloh, Bea Åkerlund ve Chris Stamp gibi tasarımcılarla işbirliğine gitmişti.

Engman’ın ayrılmasının ardından IKEA’da tasarım departmanına kimin liderlik edeceği ise henüz açıklanmış değil.

Kaynak: Deseen.com, Fast Company

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.