Maraton sona eriyor

Yaklaşık 15 yıldır ekranların en çok izlenen spor programlarından biri olan Maraton, ikinci yarıdan itibaren kepenklerini kapatıyor...

19.01.2010 - 00:00 | MediaCat

Yaklaşık 15 yıldır ekranların en çok izlenen spor programlarından biri olan Maraton, ikinci yarıdan itibaren kepenklerini kapatıyor .

Son yapılan yayın ihalesinden sonra Digitürk’e her konuda yardım etme kararı alan ancak Erman Toroğlu’nun yorum yapmasına şiddetle karşı çıkan Kulüpler Birliği’nin baskısı üzerine yayıncı kuruluşun üst düzey yöneticilerinin Toroğlu ile yolları ayırdığı öğrenildi.

Şansal Büyüka ile Erman Toroğlu’nun bundan böyle maç sonraları hazırladığı Maraton programını yapmayacakları bildirildi. Medyatava’nın haberine göre; Erman Toroğlu’nun Maraton’dan ayrılmasını istemesinden sonra Şansal Büyüka yönetime, programa Erman’sız devam etmeyeceğini çok açık bir şekilde iletti.  Ancak gelinen noktada Şansal Büyüka’nın istifa ettiği haberleri gündeme geldi.  Medyatava’ya açıklama yapan Şansal Büyüka sadece; "Yönetimin haklı olduğu noktalar var ama benim de haklı olduğum noktalar var. Bugün yarın kararımı vereceğim" demekle yetindi.

Habertürk gazetesinden Halil Özer’in yazısı şöyle:

321 milyon dolarlık ihalenin hemen ardından Digitürk Genel Müdürü Ertan Özerdem, “Futbolda küfür bitecek” açıklamasını yapmıştı. Ardından Şansal Büyüka, kendi içlerinden dahi olsa futbolun marka değerine zarar veren kimseye izin vermeyeceklerini söylemişti. Bu açıklamaların ardından herkes “Ne olacak?” diye beklerken bomba bir anda patladı. Digitürk ilk adım olarak 14 yıldır televizyonlarda bir efsane olan Maraton programında yer alan Erman Toroğlu ile yollarını ayırdı. Karar resmi olarak Toroğlu’na da iletildi. Artık bundan sonra hakem hatası olup olmadığına Erman Hoca değil, seyirci kendisi karar verecek. Şansal Büyüka’nın tüm çabası ise en azından programın bu sezon sonuna kadar devam etmesi.

Aslında Digitürk bu kararı uygulamaya koymayı uzun süreden beri düşünüyordu. Ancak araya giren Büyüka bu düşünceyi geciktirmeyi başarmıştı. İhaleden sonra ise bu değişiklik hemen yapıldı. Digitürk’ün üst kademesi 321 milyon dolarlık ihaleden sonra, küfürün engellenmesi, bu sayede reytingin artması ve özellikle AB gurubunun kanalı daha fazla izlemesi için geniş çaplı bir operasyon planlıyordu. Ve uzun zamandan beri de Erman Toroğlu’nun program sırasındaki davranışlarından, konuşmalarından, insanlara ve hakemlere hitap şeklinden büyük bir rahatsızlık duyuluyordu. Toroğlu’nun bayan ve çocukları ekran başından kaçırttığını düşünen Digitürk yönetimi, uzun süre konuşulacak radikal bir karara imza attı. Ancak her şeye rağmen Şansal Büyüka en azından bu sezon bitimine kadar programın devam etmesi için Digitürk yönetimi ile yoğun pazarlık halinde. Büyüka bu isteğini kabul ettirse de, program sadece dört ay yayında kalacak ve yeni sezondan itibaren Maraton programı artık tarihe karışacak.

FENERBAHÇE MAÇI DA YAKTI

Digitürk yönetiminin tepkisini çeken bir diğer olay da bu sezon Fenerbahçe-Galatasaray maçından sonra yaşandı. Fenerbahçe’nin 3-1 galibiyeti ile biten karşılaşmadan sonra Erman Toroğlu, Sarı-Lacivertli takımın galibiyeti yerine toplam 48 dakika bu maçta yapılan hakem hatalarına değindi. Sadece 5 dakika Fenerbahçe’nin galibiyetini konuşan Toroğlu’nun bu davranışı, büyük tepki gördü. Yöneticiler, “Galatasaray maçı kaybetmiş. Bugün bu programı sadece Fenerbahçeliler izleyecek. Siz ise hakem hatasından söz ediyorsunuz ve galip ekibe yer vermiyorsunuz” diyerek Toroğlu’na ağır bir eleştiri yöneltti. Hatta Digitürk yönetimi o gün Erman Toroğlu ile yolları ayırma kararı aldı.

Ancak devreye bir kez daha Şansal Büyüka girdi. Şu anda Digitürk’te yoğun bir gündem var. Şansal Büyüka’nın üst kademe ile yaptığı toplantılar sürüyor. Büyüka’nın, Toroğlu’nun olmadığı ‘Maraton’u tek başına ya da bir başkası ile yapması mümkün değil. Böyle bir durumu kesinlikle kabul etmez. Ama en azından kendisine mayısa kadar süre verilmesini ve bu kararın yeni sezonda uygulanmasını istiyor. Eğer Digitürk yönetimi kararının hemen hayata geçirilmesi konusunda ısrarcı olursa Maraton programı bu hafta sonu itibarıyla tarihe karışacak.
Aslında bu tarihi bir karar. Ya şimdi ya da dört ay sonra artık hakem hataları masaya yatırılmayacak, ön plana çıkmayacak, ağır tartışmalar yer almayacak. Hakemlere ağır söylemler ortadan kalkacak. Hakem hatalarına sadece ‘Piero’ görüntüleri eşliğinde seyirci karar verecek. Ve Digitürk bunu hem küfürü ortadan kaldırmak, hem de 321 milyon dolarlık bir malın marka değerini korumak için yapacak. Bundan sonra Digitürk’te alınacak hiçbir karara şaşırmamak gerekiyor. Görünen o ki, 5 yılda toplam 2.5 milyar dolarlık bir bedele ulaşan futbol yayın endüstrisi, spor medyasında “tasfiye” listesi hazırlatacak.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.