Lüks markalar Türkiye’ye akın ediyor

Son yıllarda Debenhams'tan Fendi'ye, Dior'dan Harvey Nichols'a kadar pek çok lüks marka mağaza açmak için Türkiye'ye geldi.

22.11.2007 - 16:31 | MediaCat

Son yıllarda Debenhams’tan Fendi’ye, Dior’dan Harvey Nichols’a kadar pek çok lüks marka mağaza açmak için Türkiye’ye geldi.

Ekonomide 5 yıldır devam eden istikrar ve büyümeyle lüks tüketim artmaya başladı. Giyimden aksesuara, spor otomobilden binlerce dolarlık pahalı cep telefonlarına kadar pek çok lüks ürün artık adeta kapış kapış satılıyor. Lüks tüketim yıllık 500 milyon doları aştı. Rakamın birkaç yıl içinde ikiyi katlanması bekleniyor.

Türk halkının lüks düşkünlüğünü keşfeden yabancı markalar, mağaza açmak için birbiriyle yarışıyor. Birkaç yıl içinde Debenhams’tan Fendi’ye, Dior’dan Harvey Nichols’a kadar onlarca lüks marka Türkiye’ye geldi. Büyüyen pazardan pay kapmak isteyen yeni markalar da sırada. Lüks denilince akla ilk gelen markalardan Calvin Klein, Türkiye’de 15 yeni mağaza daha açmayı hedefliyor. Şirketin Spor Giyim Avrupa ve Asya Başkanı Gaetano Sallorenzo, son yıllarda sayıları hızla artan alışveriş merkezlerinin lüks tüketimi körüklediğini düşünüyor. Perakende Günleri organizasyonuna katılan Sallorenzo, lüks tüketim sektörüyle ilgili bilgi verdi. Amerika merkezli şirketin üç markası var. Calvin Klein Collection, CK ve Calvin Klein Jeans. Şirket, iç giyimden ev tekstiline kadar birçok alanda üretim yapıyor. Şirketin en önemli üreticilerinden biri Türkiye. Ürünlerin yüzde 36’sı burada üretiliyor. Genellikle yeni pazarlara tek bir marka ile giren firma, Türkiye’ye üç markasıyla birlikte geldi. Bunda ortakları Eren Holding’in markaya sahip çıkması önemli bir etken. Sallorenzo, lüks tüketimin Rusya ve Çin’de de hızla geliştiğini söyleyerek, “Ancak oralarda mağazalarımızı açacağımız şık ve büyük alışveriş mağazaları yok. Burada ise çok sayıda alışveriş merkezi açılıyor. Türkiye’de bize yakışan, şık caddeler, alışveriş merkezleri bulabiliyoruz. İstinye Park, bunun en güzel örneği.” diye konuştu.

Dünyada lüks tüketim pazarının 70 milyar Euro’ya yaklaştığını söyleyen Sallorenzo, sektörün her yıl yüzde 45 civarında büyüdüğünü aktardı. Lüks tüketimde en büyük oran yüzde 37 ile Avrupa bölgesinin. İkinci sırada yüzde 32 ile Asya-Pasifik bölgesi, üçüncü sırada Kuzey Amerika geliyor. Ancak son yıllarda Rusya ve Çin başta olmak üzere Malezya, Endonezya ve Hindistan gibi ülkelerde pazar hızla büyüyor. Sallorenzo, dünyada lükse karşı bakış açısının da değiştiğini anlattı. Buna göre lüks herkese açık. İsteyen herkes lüks ürün alabilir. Ancak lüks tutkunları markayı değil sadece kendilerinde olan ve hakkında konuşabildikleri ürünleri almak istiyor. Bunun sonucunda da insanlar eskiden komşularına bakarak lüks ürünler alırken şimdi sosyoekonomik bakımdan kendilerinden üstte yer alanlara özeniyor. Müşteri sadakatinin önemine de değinen Sallorenzo, bunun müşterilerin fantezilerinin gerçekleştirilmesiyle sağlanabileceğini, tüketiciyle kurulan bağ sonucunda oluşan duygusal markalanmanın gelecekteki en önemli trendlerden biri olacağını ifade etti. Lüks markalarda İtalya ve Fransa rekabet ederken, tüketimde Türkiye’nin de bu iki ülkeye benzemesi Sallorenzo’nun dikkat çektiği bir başka husus.


Ziyaretçi alışverişe limuzinle gidecek

Hızla büyüyen lüks tüketim alışkanlığı, bu alanda faaliyet gösteren fuar şirketlerinin de ilgisini çekiyor. 8-9 Aralık 2007 tarihleri arasında Türkiye’de ilk kez sadece lüks markaların yer aldığı A Plus Life Style Lüks Markalar Fuarı düzenlenecek. Fuar davetiyeleri ziyaretçilere özel olarak ulaştırılacak, bu konuklar lumizinlerle getirilecek. Son dönemde Türkiye’de mağaza açan ünlü lüks markalardan bazıları şöyle: Giyim ve aksesuar markaları Fendi, Dior, Celine, Wallis, Harvey Nichols, Versace, Next, Gap ve Debenhams, dondurma üreticisi Hagen Dazs, Uzakdoğu restoran zinciri Wagamama, kozmetik devi Douglas, 5 bin dolarlık elmas taşlarla süslü cep telefonları satan Vertu ve lüks yat üreticisi Swan. Türkiye’nin ilk online lüks alışveriş sitesi LuxTurk.com da geçtiğimiz günlerde açıldı. Sitede 24 ayar altınla süslenmiş çikolatalar, 10 bin 950 dolara dolmakalem ve dünyanın en pahalı kahvesi Kopi Luwak’ı bulmak mümkün.

Kaynak: Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.