Bir logoyu akılda kalıcı kılan nedir?

Popüler logolar da unutulur.

16.10.2015 - 17:36 | Arzu Nilay Kocasu

logonuz ne kadar hatırlanıyor?

Etrafının markalarla çevrili olduğu bir dünyada, sıradan bir insanın, simgelere indirgenmiş görüş alanında –özellikle meşhursa- herhangi bir markayı yalnızca logosuna bakarak tanıması çok anlaşılabilir ve normal karşılanan bir durum. Öte yandan bu yıl UCLA öğrencileriyle Apple logosu kullanılarak yapılan araştırmanın ortaya koyduğu üzere sıradan insanlar, çok iyi tanıdıkları ve sürekli haşır neşir oldukları markaların logolarını tüm detaylarıyla akıllarında tutmakta o kadar da başarılı değiller.

Neden olsunlar ki? UCLA araştırmasının bu unutkanlığa getirdiği açıklama, tüm detayları akılda tutmanın çok da önemli olmadığını öğrenen beynin belleği etkin biçimde kullanabilmek için fazlalıkları attığı yönünde.

Meseleyi masaya yatırmaya ve insan beyninin logolarla kurduğu görsel ilişkiye bir yorum da kendileri katmaya karar veren Adweek, Times Square’e çıkarak insanlardan dünyanın en meşhur markalarının logolarını çizmelerini istedi. Sonuçlar, pek de şaşırtıcı olmayacak biçimde, sadeliğin bir kez daha kazandığını gösteriyor.

Kaynak: Adweek