LimeWire geri dönüyor

2000’lerin ünlü dosya paylaşım platformu LimeWire, NFT platformu olarak yeniden kullanıma açılıyor.

11.03.2022 - 12:17 | Ceren Berfin Beyazdağ

LimeWire geri dönüyor

LimeWire, 2000’lerde gençlerin müzikle (ve virüslerle) tanışmasını sağlamasıyla dönemin en çok kullanılan platformlarındandı. Milyonlarca şarkıya korsan olarak erişebilmeyi sağlayan platform, müzik endüstrisiyle sürdürdüğü telif hakları savaşından mağlup çıkmasıyla 2010’da kullanıcılarına veda etmişti. Ancak bu veda birkaç ay sonra sona eriyor çünkü LimeWire geri dönüyor.

Web3’ün ihtiyaçlarına ve vaat ettiklerine göre marka hikâyesini yeniden şekillendiren LimeWire, Mayıs 2022’den itibaren NFT platformu olarak yeniden kullanıma açılacak. Platform, yoluna her ne kadar eski namıyla devam etmeyecek olsa da daha önce yayınlanmamış demolar ve özel canlı performanslar gibi müzik tutkunlarının ve koleksiyoncuların ilgisini çekecek içerikleriyle NFT dünyasını müzik ile harmanlamayı hedefliyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

LimeWire (@limewire)’in paylaştığı bir gönderi

Başlangıçta herkes için erişilebilir olması adına kripto cüzdan gerektirmeyecek platform, Wyre ile işbirliği sayesinde kredi kartı, banka transferi ve Binance ile Coinbase gibi kripto platformlarıyla ödeme yapılmasına imkân tanıyacak.

Dijital koleksiyonların ve genel olarak kripto pazarının yaşadığı en büyük sorunun epey kısıtlı bir kitleye hitap etmesi olduğunu savunan LimeWire eş CEO’su Paul Zehetmayr, LimeWire’ın yeniden pazara girişiyle kripto dünyasının ana akıma erişme kapılarının açılacağını belirtiyor.

LimeWire’ın yeniden markalaşması üç eksende incelenebilir:

  • 2000’ler kültüründe büyük bir yere sahip platformun kullanıma yeniden açılması, hem nostaljik duyguların yeniden canlanması hem de (platformun müziğe korsan bir şekilde erişimi sağlamayı bırakıp telif haklarına sadık bir kimliğe bürünmesi sebebiyle) tarihe tanıklık etmek anlamına geliyor.
  • LimeWire’ın bu stratejisi ayrıca şirketin internet trendlerini yeniden efektif bir şekilde kullandıklarını gösteriyor: Zamanında Web2’nin vaat ettiklerini bir fırsata çeviren platform, yıllar sonra Web3’ün vaat ettiklerini yeniden bir fırsata çevirmeyi hedefleyerek aslında özüne sadık kalıyor.
  • Milenyum kültürünün yeniden trende dönüştüğü günümüzde LimeWire’ın yeniden gündemde olması, platformun Z Jenerasyonu tarafından benimsenmesini sağlayabilir.
Kaynak: Highsnobiety

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.